Rugby

Stejarii la pamant. O noua infrangere pentru Romania in Rugby Europe

Romania nu mai sperie pe nimeni nici macar in al doilea esalon valoric al rugbyului european.

Dupa infrangerea previzibila cu Georgia din primul meci al anului, Romania a fost invinsa si de Portugalia, o echipa care numara pe degete victoriile obtinute in istorie contra noastra.

Lusitanii au profitat de forma sub asteptari a Stejarilor si s-au impus cu 22-11.

Romania a condus in debutul meciului cu 6-0 dupa doua lovituri de pedeapsa transformate de Vlaicu.

Pana la pauza Portugalia ne-a luat pe sus si a marcat doua eseuri, ambele transformate, si o lovitura de pedeapsa.

In partea secunda lusitanii au mai punctat o data in terenul nostru de tinta prin Tadjer, minutul 54, eseul de onoare al Romaniei fiind adus de Simionescu in minutul 70.