Rugby

Stejarii au invins Namibia la turneul World Rugby Nations Cup

Nationala de rugby a Romaniei a debutat cu dreptul la turneul World Rugby Nations Cup (WRNC) gazduit de stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti.

Stejarii s-au impus cu 20-8 (18-0), dupa ce au marcat doua eseuri in prima repriza, dintre care unul de penalitate si un altul adus de Ionut Dumitru in ultimul minut.

Namibienii au primit doua cartonase galbene in debutul partii secunde, Rohan Kitschoff si Renaldo Bothma fiind trimisi pe banca pedepselor.

Florin Vlaicu a adus singurele puncte in minutul 68 dintr-o lovitura de pedeapsa, iar namibienii au profitat pe final si au marcat eseul lor de onoare prin Tijuee Uanivi.

Argentina XV a invins, cu punct bonus ofensiv, Spania, scor 44-8, iar Italia Emerging a trecut de Uruguay cu 26-24, sud-americanii obtinand insa punctul bonus defensiv.