Rugby

Romania, victorie fara stralucire cu Spania

Sursă foto: twitter.com/rugbyromania

Romania a obtinut, sambata, victoria in meciul cu Spania de la Bucuresti, scor 13-3 (10-3), intr-un meci din etapa a 2-a a Rugby Europe Championship.

Toate punctele echipei noastre au fost aduse de Florin Vlaicu, jucator care a reusit singurul eseu al meciului in minutul 15.

Spania a redus din diferenta printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Linklater, in timp ce acelasi Vlaicu stabilea scorul pauzei (10-3).

In partea secunda singurele puncte au fost aduse de acelasi Vlaicu, in timp ce Spania a ratat de putin o mare sansa de eseu la capatul unui contraatac pornit din propria jumatate la un balon pierdut de Fercu.

Romania intalneste Rusia de asemenea pe teren propriu in etapa urmatoare programata pe 4 martie.

Stejarii au pierdut surprinzator in deplasare cu Germania, scor 41-38, dupa ce in minutul 50 conduceau cu 38-20 in prima etapa.