Rugby

Romania invinge Georgia dupa sapte ani

Sursă foto: twitter.com/rugbyromania

Echipa nationala de rugby a Romaniei a castigat la limita derby-ul cu Georgia din Rugby Europe Championship, scor 8-7, duminica, si a obtinut Cupa Antim Ivireanul.

Fiecare echipa a reusit cate un eseu in prima repriza, Romania prin Catalin Fercu in minutul 3 dupa un spectaculos atac purtat de Florin Surugiu, iar Georgia in minutul 37 prin Merba Sharikadze.

Merab Kvirikashvili a transformat eseul si astfel Georgia a intrat la cabine in avantaj, scor 7-5, dupa ce Florin Vlaicu ratase transformarea incercarii lui Fercu alaturi de alte doua lovituri de pedeapsa in minutele 18 si 27.

Acelasi Vlaicu a adus punctele victoriei Stejarilor in minutul 51 printr-o lovitura de pedeapsa pentru 8-7.

Gruzinii au ratat pana la final doua lovituri de pedeapsa prin Kvirkashvili in minutele 68 si 72, finalul fiind unul pe muchie de cutit.

Romania nu mai invinsese Georgia din 2010 si cu acest succes a pus mana pe Cupa Antim Ivireanul. Georgia a castigat insa editia din acest an a Rugby Europe Championship.