Rugby

Romania castiga cu Rusia si continua cursa spre Cupa Mondiala

Sursă foto: twitter.com/rugbyromania

Nationala de rugby a Romaniei a invins Rusia, sambata, intr-un meci disputat pe Cluj Arena, intr-o partida din Rugby Europe Championship.

Stejarii au castigat in final cu 25-15, dupa ce in debutul partidei rusii au condus cu 8-7 la un moment dat dupa un eseu netransformat si o lovitura de pedeapsa.

Romania deschisese scorul in minutul 6 printr-un eseu transformat, dupa care Valentin Calafeteanu a trimis printre buturi o lovitura de pedeapsa in minutul 37 pentru scorul pauzei, 10-8.

La cinci minute dupa pauza stejarii au s-au desprins pe tabela in urma unui nou eseu pe care l-a transformat Stephan Shannon. Transformarea a fost ratata de Calafeteanu si tabela a ramas la 15-8.

In minutul 69 Ramil Gaisin a culcat balonul in terenul nostru de tinta, un eseu transformat si scorul redevenea egal.

Finalul meciului a apartinut stejarilor careu au marcat doua eseuri in ultimele zece minute prin Paula Kinikinilau si Eugen Capatana.