Rugby

Noua Zeelanda trece de Irlanda in sferturile Cupei Mondiale

Cunoastem prima semifinala la Cupa Mondiala de rugby din Japonia dupa ce Noua Zeelanda a invins Irlanda in al doilea sfert de finala programat sambata.

All Blacks s-au impus categoric, cu 46-14, intr-un meci disputat chiar in capitala Tokyo.

In semifinale, Noua Zeelanda va intalni Anglia, echipa care a invins Australia in primul sfert de finala.

De 41 de ori s-au mai intalnit pana acum cele doua reprezentative. Victoria a revenit Noii Zeelande in 33 de ocazii, de 7 ori s-a impus Anglia si un meci s-a incheiat la egalitate.

Anglia n-a mai invins Noua Zeelanda din 1 decembrie 2012, cand reprezentativa trandafirului se impunea pe teren propriu intr-un meci test, cu 38-21.

Ultima disputa directa dateaza din 10 noiembrie 2018, All Blacks castigand la Londra cu 16-15.

Duminica sunt programate celelalte doua sferturi de finala: Tara Galilor - Franta si Japonia - Africa de sud.