Rugby

Noua Zeelanda n-a avut mila de Canada

Intr-un meci din Grupa B la Cupa Mondiala din Japonia, All Blacks au invins la zero nationala Canadei.

A fost 63-0 pentru Noua Zeelanda, echipa care a inscris primele doua eseuri intr-un intr-un interval de nici zece minute de la startul partidei.

La pauza tabela arata un bland 28-0, dar dupa pauza ofensiva All Blacks s-a dezlantuit si Canada pur si simplu s-a rupt in doua pe teren.

Pentru Noua Zeelanda este a doua victorie la Cupa Mondiala, dupa "finala" din prima etapa cu Africa de Sud, 23-13.

O victorie stransa care lasa Noua Zeelanda pe locul doi in clasament in urma Italiei, echipa care a obtinut doua victorii cu punct bonus ofensiv.

Italia a invins pana acum Namibia si Canada, dar pentru formatia europeana greul abia acum incepe, si anume jocurile cu Africa de Sud si Noua Zeelanda.

Franta a obtinut si ea, tot miercuri, a doua victorie in Grupa C, 33-9 contra Statelor Unite.

Anglia ramane pe primul loc cu punctaj maxim (10 puncte), urmata de Franta (9 puncte) si Argentina (6 puncte).