Rugby

Romania incepe cu dreptul IRB Nations Cup

Romania a debutat la editia din acest an a IRB Nations Cup de la Bucuresti impotriva Uruguayului, echipa aspiranta la un loc la Cupa Mondiala din 2015, competitie unde Stejarii sunt deja calificati. Meciul Romania-Uruguay a fost live text pe Onlinesport.ro de la ora 19:00. In afara unui scurt moment din prima repriza, cand sud-americanii au condus cu 13-7, jocul a fost dominat de Romania si in final victoria a fost obtinuta fara dubii.

FINAL Romania - Uruguay 34-16

20:50 Final de partida. Romania invinge Uruguay si intalneste, miercuri, Rusia in meciul al doilea, o echipa a Rusiei spulberata de Emerging Irlanda cu 66-0 in prima partida a turneului.

Min.75 - ESEU reusit de stejari prin Ionita dupa o faza de toata frumusetea pe linia de trei sferturi. Vlaicu rateaza transformarea si scorul ramane 34-16.

Min.66 - Vlaicu mai pune trei puncte pe tabela printr-o lovitura de picior cazuta sau drop gol.

Min.58 - Vlaicu isi pastreaza procentajul de suta la suta in acest meci. Patru din patru si scorul ajunge 26-13.

Min.45 - ESEU reusit de capitanul Romaniei, Macovei. O simpla formalitate pentru Vlaicu la transformare (20-13).

20:01 Incepe repriza a doua.

19:49 Final de prima repriza. Revenim cu partea secunda.

Min.37 - Vlaicu transforma incercarea si egaleaza scorul cu putin inaintea pauzei (13-13).

Min.36 - ESEU pentru Romania reusit in urma unui mol rulant foarte bine dus in terenul de tinta advers. Otar Turashvili, gruzinul naturalizat in echipa noastra, a culcat balonul (11-13).

Min.30 - ESEU al uruguayenilor dupa o cursa de peste 55 de metri incheiata cu balon culcat la centrul buturilor noastre de catre Gibernau. Totul a pornit de la un balon degajat gresit de ai nostri.

Min.28 - Acelasi Prada mai pune trei puncte pe tabela si scorul redevine egal (6-6).

Min.25 - Pe un usor fond de dominare al uruguayenilor primi trei puncte din lovitura de pedeapsa. Joachim Prada a transformat de pe linia de 22.

Min.20 - Un joc de uzura in care cele doua echipe combina fazele pe inaintare cu suturile lungi de degajare.

Min.11 - Vlaicu transforma o a doua lovitura de pedeapsa si duce scorul la 6-0 in acest debut de partida.

Min.5 - Deschidere de scor. Vlaicu transforma lovitura de pedeapsa si Romania preia conducerea (3-0).

Min.4 - Lovitura de pedeapsa pentru echipa Romaniei. Vlaicu incearca transformarea de la 35 metri, lateral stanga in directia de atac.

19:03 Incepe meciul. Echipa Uruguayului are lovitura de incepere.

18:57 Cele doua echipe patrund pe terenul arenei Arcul de Triumf. Soarele a iesit din nou in Capitala dupa ce o furtuna puternica a lovit Bucurestiul cu doar doua ore in urma.