Rugby

Cutremur in Turneul Celor 6 Natiuni. Scotia invinge Anglia dupa o rezistenta eroica

Editia din acest an a Turneului Celor 6 Natiuni a debutat cu o mare surpriza.

Scotia a invins Anglia, cu 20-17, intr-un meci disputat pe legendarul Murrayfield din Edingburgh.

In urma acestui succes scotienii au pastrat si Cupa Calcutta, trofeu pus in joc de fiecare data cand se intalnesc cele doua rivale britanice.

O lovitura de pedeapsa transformata de Finn Russell pe final de meci a decis invingatoarea.

Scotia a intrat in avantaj la cabine (10-6), dupa ce mare parte din timp s-a aflat in defensiva.

Anglia a intors rezultatul in partea secunda, insa nu a fost de ajuns pentru obtinerea victoriei.

Ultima faza s-a jucat minute bune in jumatatea scoatiana cu englezii avand repunerea intr-o gramada ordonata.

Linia intai a "ciulinilor" nu a cedat o palma de teren si pana la urma, in al treilea minut de prelungiri, scotianii au reusit sa recupereze balonul, dupa ce englezii au riscat deschizand jocul cu o actiune pe trei sferturi.

Intr-un alt meci din Turneul Celor 6 Natiuni disputat, sambata, Irlanda a depasit categoric Tara Galilor la Dublin, cu 29-7.

Duminica se joaca Franta - Italia, meci cu o favorita certa.