Cupa Mondiala de Rugby 2011

Noua Zeelanda a castigat Cupa Mondiala la rugby

Reprezentativa "All Blacks" a castigat titlul mondial la rugby dupa o pauza de 24 de ani dupa ce a invins Franta in marea finala de pe Eden Park, scor 8-7.
Chiar daca cele doua echipe nu au reusit sa marcheze mai multe puncte, disputa de pe Eden Park a fost una spectaculoasa, iar incrancenarea a fost maxima.

Prima sansa le-a apartinut neo-zeelandezilor in minutul 15, dupa o margine din care a rezultat un eseu scoala. Totusi, Weepu nu a mai avut precizia din sferturi si a ratat o transformare destul de usoara. Acelasi lucru s-a intamplat si in minutul 27, cand gazdele blestemau deja accidentarea lui Daniel Carter.

La patru minute de la reluarea jocului, neozeelandezii si-au majorat avantajul, Donald transformand o lovitura de pedeapsa de la 30 de metri, din pozitie centrala.

Francezii au raspuns rapid, in minutul 46, printr-un eseu si o transformare a lui Duc, care s-au dovedit insa a fi prea putin pentru un titlu mondial.

Noua Zeelanda a castigat astfel cu 8-7 si a ridicat titlul mondial pentru prima data dupa o pauza de 24 de ani.