Cupa Europeana a Natiunilor CEN

Romania invinge Portugalia in Cupa Europeana a Natiunilor

Stejarii au debutat cu dreptul pe Cluj Arena in partea secunda a sezonului 2013/2014 in Cupa Europeana a Natiunilor, competitie la finalul careia primele doua clasate vor obtine calificarea la turneul final al Cupei Mondiale din 2015.

Doua eseuri si alte patru lovituri de pedeapsa transformate de Florin Vlaicu au adus o victorie facila pentru echipa Romaniei, scor 24-0.

Portugalia a presat puternic in debutul meciului, dar stejarii au punctat de fiecare data cand au avut ocazia prin Vlaicu si astfel au taiat din elanul ofensiv al lusitanilor.

Primul eseu reusit in finalul primei reprize dupa o patrundere a lui Fercu pe extrema dreapta si o finalizare din partea lui Radoi a fost decisiv pentru economia meciului, iar Vlaicu a inchis tabela dupa primele 40 de minute la 16-0.

Acelasi Vlaicu a pus rapid alte trei puncte in dreptul Romaniei dupa pauza, iar Gal avea sa aduca eseul victoriei dupa o faza cursiva si spectaculoasa cu o pasa pe la spate data de Vlaicu in extrema stanga.