Hochei

Romania pierde la scor in fata Lituaniei

Nationala U20 de hochei pe gheata a Romaniei a pierdut si a treia partida de la Campionatul Mondial, Divizia II A, gazduit de Miercurea Ciuc, tricolorii mici inclinandu-se cu 8-1 (2-1, 4-0, 2-0) in fata Lituaniei.

Principali favoriti la castigarea competiei si la promovarea in Divizia I B, balticii au avut intampinat rezistenta din partea jucatorilor pregatiti de Nelu Alexe doar in prima repriza.

Romania (foto: rohockey.ro) a deschis scorul prin Attila Balint in minutul 6 si 26 de secunde, intr-o situatie de om in plus pe gheata, dupa are lituanienii au egalat prin Tadas Kumeliauskas (8:34). Karolis Nekrasevicius a profitat de o superioritate numerica si a adus avantaj Lituaniei (12:42), stabilind astfel si scorul primei reprize.

Echipa Romaniei a cedat complet initiativa jocului in actul secund, lituanienii desprinzandu-se decisiv prin golurile marcate de Povilas Verenis (22:55 si 29:09) Arnoldas Bosas (31:06) si Pijus Rulevicius (39:49).

Au mai marcat in repriza a treia Laisavydas Rimkus (41:01) si Jevgenjus Cugajus (49:49).

In celelalte doua meciuri disputate, joi, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Coreea de Sud - Belgia 5-4 si Japonia - Serbia 11-1.

Romania mai are de disputat doua jocuri, contra Coreii de Sud (vineri) si Belgiei (duminica).