Hochei

New York Rangers in finala Cupei Stanley dupa 20 ani

Echipa New York Rangers s-a calificat dupa doua decenii de asteptare intr-o noua finala a NHL.

Rangers a castiga cu 1-0 meciul sase al finalei Conferintei de Est cu Montreal Canadiens si continua cursa pentru marele trofeu, cu 4-2 la general.

Intr-o Madison Square Garden plina pana la refuz, cei de la Rangers au marcat golul victoriei in ultimele minute ale reprizei a doua prin reusita lui Dominic Moore.

Anterior marcarii golului portarul Henrik Lundqvist avusese o interventie fabuloasa in poarta celor de la Rangers, cand a scos pucul cu propriul corp dupa o saritura acrobatica.

New York Rangers va juca finala Cupei Stanley impotriva lui Chicago Blackhawks sau Los Angeles Kings, meci ajuns de asemenea la a sasea infatisare si in care “Regii” din California conduc cu 3-2.