Handbal

Victorie mare pentru Rapid in Liga Campionilor

La capatul unui meci extrem de echilibrat, Rapid Bucuresti a reusit victoria pe teren propriu, la Mioveni, contra formatiei daneze Esbjerg, scor 34-32.

Meciul a stat in cumpana pana in minutele de final, cand Rapid a marcat prin Marta Lopez de pe inter dreapta pentru 33-32.

La faza imediat urmatoare pe atacul celor de la Esbjerg s-a fluierat la Kaja Kamp Nielsen pentru intrarea in semicerc.

Cu mai putin de un minut pana la final Rapid a tinut inteligent de minge si a pecetluit victoria prin reusita Lorenei Ostase de pe pivot.

Cele mai bune marcatoare de la Rapid au fost Korsos si Grozav, fiecare cu 5 goluri.

Un succes mare pentru Rapid, o victorie care aduce campioana Romaniei mai aproape de calificarea in sferturi la primul sezon in grupele Ligii Campionilor.

Rapid ajunge la 7 puncte si ocupa locul doi in Grupa B, la egalitate cu liderul Metz Handball. Ambele sunt singurele formatii neinvinse din aceasta grupa.

Etapa urmatoare, in 15 octombrie, Rapid joaca in deplasare cu Buducnost la Podgorica (Muntenegru).