Handbal

Tomas Ryde, prima reactie dupa victoria cu Ungaria

Suedezul Tomas Ryde este un antrenor fericit dupa ce Romania a invins Ungaria, cu 27-26, in meciul decisiv pentru calificarea in grupele principale.

O victorie obtinuta in ultimele secunde dupa o aruncare de la 7 metri transformata de Cristina Neagu.

Romania a suferit enorm intr-un meci in care Ungaria a avut chiar si sapte goluri pe tabela in prima repriza.

La pauza am intrat cu un deficit de sase goluri, pe care apoi l-am recuperat pas cu pas egaland cu mai putin de doua minute inaintea finalului.

”Ungaria a jucat foarte bine in prima repriza. Noi am avut o repriza foarte slaba, cu sase goluri in minut. A fost un meci fair-play, nu s-a jucat dur. Sunt multumit si mandru de echipa si de Romania. Am stat foarte bine in aparare, ne-am sincronizat foarte bine.

”Am trimis-o pe Seraficeanu in extrema dreapta si din acel moment am jucat mult mai bine. Sunt foarte multumit de modul in care au jucat astazi extremele mele. Imi place nationala Ungariei si sper sa o tina tot asa (!)”, a spus Tomas Ryde, anunta Telekom Sport.

Romania va juca in grupa principala cu Rusia, Suedia si tara gazda Japonia.

Obiectivul tricolorelor de a se clasa in primele opt ramane in picioare dupa victoria cu Ungaria.