Handbal

Tomas Ryde e din alt film. Nu-si reproseaza nimic dupa meciul cu Kazahstan

Romania s-a chinuit cu modesta Kazahstan si a tremurat pana in ultimul minut pentru o victorie la doua goluri diferenta (22-20), insa antrenorul suedez Tomas Ryde se face ca nu vede neajunsurile din jocul tricolorelor.

”Pana la urma sunt multumit de victorie. Am vrut sa odihnesc niste jucatoare pentru ca vom juca din nou maine.

”Dupa aceasta lupta sunt fericit ca am castigat si ne vom concentra pe urmatorul meci”, a spus Ryde dupa meciul de marti, anunta Digi Sport.

Romania a condus cu sase goluri Kazahstan in prima repriza, dar dupa pauza schimbarile facute de Ryde si numeroasele ratari au echilibrat disputa, astfel ca echipa asiatica a avut sansa egalarii la 21-20 cu un minut si putin inaintea finalului.

Adversarele au scapat mingea pe pozitional si Dache a marcat golul care a consfintit victoria Romaniei.

Un succes prin care ajunge la 4 puncte, dar nu inseamna nimic daca nu vom obtine alte doua puncte din meciurile cu Muntenegru (miercuri, ora 8:00 LIVE TEXT pe onlinesport.ro) si Ungaria.

Muntenegru are 6 puncte dupa trei meciuri si e aproape calificata in grupele principale.