Handbal

SCM Rm.Valcea prada usoara pentru Gyor

Campioana Romaniei a fost invinsa fara drept de apel de Gyor, sambata, intr-un meci din grupele principale in Liga Campionilor la handbal feminin.

Multipla campioana a Europei a transat disputa, cu 29-20, dupa ce la pauza formatia maghiara intrase la cabine cu 10-6.

Valcea a contat doar in primele minute ale meciului din Zavoi, cand a condus cu 2-0 si 3-1.

In minutul 10 Gyor prelua in premiera conducerea dupa reusita lui Amorim si nu pana la final campioana Ungariei nu a mai cedat initiativa.

Cu sapte goluri din tot atatea aruncari, Asma Elghaoui a fost cea mai buna marcatoare de la SCM Rm.Valcea.

Golgetera intalnirii a fost insa Veronica Kristiansen de la Gyor, cu 9 reusite.

Gyor acumuleaza 13 puncte dupa sase victorii in sapte meciuri, in timp ce Valcea momentan pe patru, cu patru puncte.