Handbal

S-a terminat cosmarul! Romania pierde la 17 goluri diferenta in fata Japoniei

In ultimul meci la Campionatul Mondial din acest an Romania a fost invinsa fara drept de apel de tara gazda Japonia, o echipa din lumea a doua spre a treia a handbalului feminin.

O partida pe care niponele au avut-o la discretie din primul minut si pana la ultima secunda, cand au marcat golul de 37-20!

Un rezultat care la prima vedere pare neverosimil, dar la ce a jucat Romania in acest meci ne putem considera norocosi ca am scapat doar cu atat.

Cristina Neagu n-a jucat niciun minut in acest meci rusinos pentru handbalul romanesc, o infrangere severa care spune totul despre jocul Romaniei la acest Campionat Mondial.

Infrangerea la limita cu Muntenegru si victoria cu Ungaria la ultima faza din 7 metri au fost singurele partide in care Romania a semanat cu echipa din trecut.

Si fiindca vorbim de trecut, ca o palida consolare, sa spunem ca rezultatul din Japonia nu este chiar cel mai slab din istoria participarilor la Campionatele Mondiale.

Ne-am clasat pe locul 17 in 2001, cea mai slaba clasare a Romaniei la un Campionat Mondial. Acum am terminat pe 12!