Handbal

Rostov invinge Krim si asteapta pasul gresit in grupa CSM-ului

Sursă foto: twitter.com/ehfcl

Echipa rusa Rostov Don, una dintre pretendentele la un loc in sferturile Champions League, a obtinut, sambata dupa-amiaza, cel mai categoric succes al sezonului.

Rostov a invins-o pe Krim Ljubljana cu 29-22 (13-10), intr-un meci din grupa principala unu din care face parte si CSM Bucuresti.

Krim a avut nevoie de opt minute pentru a marca primul gol in meciul de la Rostov Don. A urmat o serie impresionanta din partea gazdelor care s-au desprins la 12-6, contraatacul functionand de minune cu rapida Iulia Managarova varf de lance.

Diferenta a continuat sa creasca si la jumatatea reprizei deja nu se mai punea problema invingatoarei, tabela aratand un categoric 22-15 pentru Rostov.

Siraba Dembele de la gazde si Elizabeth Omoregie de la oaspete au fost cele mai bune marcatoare ale meciului, cu 8 goluri fiecare.

In urma acestui succes echipa rusa a egalat la puncte pe CSM Bucuresti si Gyor, toate cele trei avand cate opt puncte fiecare, cu mentiunea ca ultimele doua n-au evoluat in aceasta runda.

CSM Bucuresti joaca duminica dupa-amiaza, live text pe onlinesport.ro, in deplasare contra danezelor de la Midtjylland