Handbal

Romania, victima sigura in fata Rusiei. Ratam calificarea in finala mare si ne luptam pentru bronz

Sursă foto: fra2018.ehf-euro.com

In absenta Cristinei Neagu, accidentata la ultimul meci din grupele principale, nationala Romaniei n-a rezitat decat o repriza in fata Rusiei si a pierdut in cele din urma confruntarea din semifinale, cu 22-28 (15-16).

Romania a inceput curajos meciul si a condus pe tabela, cu 3-1, in minutul 5, dupa care Rusia a revenit preluand conducerea in premiera, cu 5-4 in minutul 10.

De altfel, Rusia a condus doar de ori in prima repriza, la acest 5-4 si in final cand au marcat pentru 16-15, scorul pauzei.

Romania a avut chiar si trei goluri avantaj pe tabela, 11-8 in minutul 20, insa erorile de pasare si forma slaba a celor doua portarite, Dedu si Dumanska, au cantarit decisiv in inclinarea balantei.

Asa am trait: Romania - Rusia in semifinalele Campionatului European

Meciul s-a jucat practic in primele minute ale partii secunde, cand Rusia a marcat gol dupa gol, in timp ce Romania a avut nevoie de aproape opt minute pentru a modifica tabela.

Cel mai aproape am ajuns de Rusia in minutul 40, la 17-19, cand am marcat prin Pintea intr-o situatie de inferioritate numerica.

Perianu, Dragut sau Bazaliu, jucatoare care ar fi trebuit sa suplineasca absenta Cristinei Neagu, au jucat cu teama si rareori au reusit sa depaseasca puternica aparare a Rusiei in special pe zona centrala.

Romania si Rusia s-au intalnit ultima oara la Campionatul European in 2016, cand formatia noastra a castigat, cu 22-17. A mai existat un meci la competitia continentala, in 2012, incheiat la egalitate, scor 21-21, pentru ca la editia din 2010 Rusia sa ne invinga categoric, cu 35-20, un meci in care Romania n-a fortat fiind deja calificata.

Bilantul era de 9 intalniri la turneele majore, Mondiale si Europene, Rusia obtinand 5 victorii, Romania doar doua, iar alte doua confruntari s-au incheiat la egalitate.