Handbal

Romania pierde cu Norvegia si merge cu zero puncte in grupele principale

In ultimul meci din Grupa D a Campionatului European nationala Romaniei a rezistat doar 42 de minute in fata multiplei campioane europene, mondiale si olimpice Norvegia.

Asa am trait Romania - Norvegia

Dupa 13-13 la pauza, Romania a condus in doua randuri dupa pauza, pentru ca in final sa piarda 20-28 dupa cinci goluri incasate la rand.

Romania a inceput curajos meciul cu Norvegia, conducand in primele minute, cu 2-1 si 3-2.

Doua goluri marcate de Ostase si inca unul reusit de Buceschi au reprezentat varful de lance al Romaniei.

Norvegia a replicat rapid si s-a distantat la 8-5 pe tabela.

A urmat timeout-ul cerut de Bogdan Burcea care s-a dovedit mai mult decat inspirat.

Tricolorele au reactionat imediat si au restabilit egalitatea in minutul 15 dupa golurile lui Iuganu, Neagu si Laslo.

Eliminarea lui Popa din minutul 16, prima a meciului, a destabilizat echipa Romaniei si Norvegia ne-a taxat imediat cu trei goluri la rand (8-11).

Finalul primei reprize a apartinut Romaniei, tricolorele egaland in ultimul minut al reprizei prin Buceschi (13-13).

Buceschi (4 goluri), Neagu si Ostase (3 goluri) au fost principalele marcatoare ale Romaniei in prima repriza.

In partea secunda, Romania a condus in doua randuri dupa reusitele lui Ostase (16-15 / min.40) si Neagu (17-16 / min.42).

Intre minutele 42 si 48 Norvegia a marcat de sase ori, in timp ce Romania a punctat doar de doua ori.

Au fost momentele decisive pentru soarta partidei, Romania nereusind sa mai puna probleme in atac.

Finalul a fost dominat autoritar de scandinave care au punctat de cinci ori la rand pentru un 28-20.

Ostase a fost cea mai buna marcatoare a Romaniei (6 goluri), urmata de Neague si Buceschi (4 goluri fiecare).

De la Norvegia s-a remarcat Herrem, cu 6 goluri, in timp ce Oftedal si Dale au urmat cu cinci goluri de fiecare parte.

Romania merge fara niciun punct in grupele principale, in timp ce Norvegia are trei victorii din trei meciuri.

Grupele principale debuteaza in 10 decembrie.