24
29
Norvegia

Romania pierde cu Norvegia la turneul preolimpic de la Podgorica

Nationala feminina de handbal a Romaniei a intrat, sambata, in focurile calificarii la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Din pacate pentru noi jucatoarele pregatite de Adrian Vasile au rezistat doar o repriza in fata campioanei europene. Dupa 11-13 la pauza, Romania a cedat complet initiativa in partea secunda. Tricolorele au condus in debut cu 2-0 si 3-1 in debut, repriza ramanand in echilibru pana in minutele de final, cand Norvegia s-a desprins pe tabela.

Norvegia a obtinut prima victorie la turneul preolimpic de la Podgorica si are 2 puncte, golaveraj zero.

Romania e ultima in clasament, fara niciun punct si golaveraj -5.

Duminica, de la ora 17:00, Romania va intalni Muntenegru si are nevoie de o victorie la sase goluri diferenta pentru calificare.

Min.60 - Norvegia castiga meciul la cinci goluri diferenta (29-24).

Min.41 - Bara se opune la aruncarea Cristinei Neagu.

Min.34 - Neagu ne tine in meci cu al 6-lea gol din 12 aruncari.

Min.32 - Moisa rateaza singura cu Lunde. Norvegia inscrie prin Kristiansen, jucatoare aflata la primul gol (11-14).

21:20 Incepe repriza secunda cu Romania in atac. Jucam inca in inferioritate numerica pentru un minut.

Min.30 - Repriza s-a incheiat cu o aruncare aproape imposibila a Cristinei Neagu. Respinge portarul si intram cu -2 la cabine. Impresia dupa primele 30 de minute este ca se poate mai mult.

Min.30 - Norvegia inscrie din 7 metri pentru 13-11, dupa ce noi am ratat egalarea. Eliminare la Florica!

Min.27 - Ratam prin Moisa de pe extrema si ramanem la doua goluri in spatele Norvegiei. Dedu ne tine in meci cu a patra interventie in aceasta repriza!

Min.25 - Trei goluri avantaj pentru Norvegia si Adrian Vasile solicita timeout pentru a rupe ritmul nordicelor.

Min.23 - Norvegia obtine o noua aruncare de la 7 metri, a cincea in acest meci.

Min.21 - Neagu inscrie pentru a doua oara de la 7 metri si aduce egalarea (9-9).

Min.18 - Norvegia revine la conducere (18-17). Romania egaleaza rapid prin Moisa, extrema dreapta.

Min.13 - Primul gol marcat de Buceschi. Romania revine la conducere (5-4).

Min.9 - Dedu are prima interventie buna in poarta, dar se fluiera 7 metri. Aceeasi Dedu apara aruncare lui Mork! Ramane 4-4.

Min.8 - Pasa gresita in atac de Buceschi. Scapa Herrem si marcheaza pentru 4-3. Norvegia pentru prima data in avantaj pe tabela.

Min.7 - Norvegia egaleaza scorul (3-3), dupa ce Romania a avut 2-0 si 3-1 in primele minute.

Min.5 - Mork arunca peste poarta. Ramane 2-1 pentru Romania. Inceput echilibrat de partida.

20:30 A inceput meciul cu Norvegia in atac.

In primul meci al turneului preolimpic gazduit de Podgorica, Romania va intalni campioana europeana Norvegia.

O echipa a Norvegiei cu orgoliul serios sifonat dupa infrangerea suferita in fata echipei gazda Muntenegru, vineri seara, in primul meci al turneului, scor 23-28.

Intalniri directe

Norvegia a invins Romania in ultimele doua meciuri directe. Dintre acestea ultimul a fost meci oficial, la Campionatul European din decembrie 2020, unde nordicele s-au impus la opt goluri diferenta (28-20).

Ultima victorie a Romaniei in fata Norvegiei dateaza din 5 decembrie 2018, cand tricolorele castigau 31-23 in faza grupelor la Campionatul European.

Romania a pierdut ultimele patru meciuri oficiale, toate la Campionatul European, unde am parasit competitia dupa infrangerea cu Olanda, 24-35.

Adrian Vasile a preluat postul de selectioner al Romaniei dupa esecul de la CE.