Handbal

Romania invinsa de Spania in primul amical de la Bucuresti

Sursă foto: swe2016.ehf-euro.com

Nationala feminina de handbal a Romaniei a pierdut, vineri seara, primul din cele doua amicale programate la finalul acestei saptamani contra Spaniei in Sala Dinamo.

Tricolorele s-au vazut invinse cu 24-21, dupa ce au condus la pauza cu 13-9 si pe parcursul meciului au avut chiar si sase goluri avans.

Spania a condus cu 2-0 in debutul meciului, dar jucatoarele pregatite de Martin Ambros au trecut la carma partidei si au preluat conducerea, scor 4-2 in minutul 7.

Romania s-a desprins la sase goluri in minutul 19, cand tabela a aratat 10-4, dupa o serie de patru goluri la rand.

In cele din urma tricolorele au intrat cu avantaj de patru goluri la cabine, scor 13-9.

Diferenta s-a mentinut si in partea secunda, cand Romania a avut 17-13 pe tabela in minutul 37, dupa care a urmat declinul.

O perioada de zece minute fara gol marcat pentru tricolore, interval in care Spania a punctat de sase ori si astfel balanta s-a inclinat in favoarea Spaniei.

Gabriela Perianu, cu 5 goluri, a fost cea mai buna marcatoare din echipa Romania, urmata de Aneta Udristoiu si Crina Pintea, fiecare cu 3 reusite.

De la iberice s-au remarcat Alexandrina Cabral Barbosa (6 goluri) si Carmen Martin (5).

Romania si Spania se vor reintalni, duminica dupa-amiaza de la ora 16:00, de asemenea in Sala Dinamo.