Handbal

Romania invinge Austria si se califica la Campionatul Mondial

Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat, marti seara, la turneul final al Campionatului Mondial din acest an.

Tricolorele pregatite de Martin Ambros s-au impus in deplasare contra Austriei, cu 33-24, dupa ce la pauza gazdele conduceau pe tabela, scor 13-11.

Un meci in care austriecele si-au jucat sansa si au condus chiar la trei goluri imediat dupa pauza, dar din minutul 42 Romania trecea la conducerea si nu mai putea fi oprita pana la final.

In ultimul minut echipa noastra a ajuns chiar si la zece goluri diferenta, finalul fiind unul lipsit de emotii.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare a meciului, cu 8 goluri, urmata de Kovacs de la gazde, cu 7 goluri. Pentru echipa noastra au mai inscris Ardean si Udristoiu, fiecare cu 5 goluri.

In meciul tur disputat la Oradea echipa Romaniei a castigat cu 34-29.

Turneul final al Campionatului Mondial din acest an va fi gazduit de Germania in luna decembrie.

Romania n-a lipsit niciodata de la Campionatul Mondial.