Handbal

Romania castiga primul meci la Campionatul European. Revenire fabuloasa de la 11-15 la pauza cu Polonia

Rabufnire de orgoliu din partea nationalei Romaniei in repriza a doua a meciului cu Polonia, al doilea disputat la Campionatul European de handbal feminin gazduit de Danemarca.

La fel ca si in meciul precedent de la acest Campionat European, Romania a inceput slab contra Poloniei.

Conduse cu 4-1, jucatoarele lui Bogdan Burcea au dat drumul la joc si au avut o rabufnire de orgoliu marcand de trei ori la rand.

S-a ajuns astfel la 4-4 dupa zece minute, insa Polonia a continuat sa faca legea pe teren in conditiile unei eficiente reduse la finalizare pentru Cristina Neagu.

Liderul echipei Romaniei avea sa incheie repriza cu patru goluri din noua aruncari, fiind secondata de surpriza Dinca (3 goluri din patru aruncari).

Polonia ne-a chinuit in prima repriza prin Rosiak, Lebuda si Gega, fiecare trecandu-si in cont cate trei goluri.

De la 11-15 la pauza, Romania a reusit o repriza secunda fabuloasa, cu Neagu in prim planul actiunilor noastre ofensive.

La jumatatea reprizei, in minutul 45, tricolorele anulasera avantajul Poloniei egaland pentru prima data de la inceputul partidei (18-18).

In minutul 48 Romania prelua in premiera conducerea dupa golul Elizei Buceschi.

Din acel moment echipa noastra n-a mai cedat sefia pana la finalul partidei, impunandu-se cu 28-24.

Un rezultat care ne asigura in mare masura prezenta in grupele principale.

Polonia are doua infrangeri din tot atatea partide, dupa ce in prima etapa a cedat la 13 goluri diferenta in fata Norvegiei.

Romania va intalni Norvegia, luni, intr-un meci care va fi transmis live text pe onlinesport.ro

Principala marcatoare a Romaniei in meciul cu Polonia a fost Cristina Neagu (8 goluri / 16 aruncari).

Cristina Laslo si Lorena Ostase au contribuit la succesul Romaniei cu sase goluri pentru fiecare.