Handbal

Romania a salvat in extremis remiza in deplasare cu Austria. Gol in ultima secunda a meciului!

Nationala feminina de handbal a Romaniei a remizat cu Austria, scor 33-33, in al doilea meci din Grupa 2 de calificare la Campionatul European din 2022.

Un meci in care tricolorele au condus cu cinci goluri avans la pauza, 16-11.

Partea secunda a aratat rau pentru Romania, austriecele revenind puternic pe tabela.

Cu mai putin de cinci minute inaintea finalului Austria avea trei goluri avans pe tabela, scor 32-29.

Bazaliu a egalat in ultima secunda a meciului salvand in extremis remiza!

In minutul 59 de la noi a fost eliminata Alina Ilie cu rosu direct pentru un fault dur.

Bianca Bazaliu a fost cea mai buna marcatoare din echipa noastra, cu 11 goluri.

De la gazde s-a remarcat Sonja Frey, cu 7 goluri.

Romania a invins Insulele Feroe in primul meci, la Mioveni, cu 26-19 (15-14).

Danemarca este lidera in grupa dupa doua victorii, 27-22 cu Austria si 39-19 cu Feroe.

Calificarile vor fi reluate in 2 martie 2022, cand Romania va primi vizita Danemarcei.