Handbal

Romania a pierdut ultimul meci la Campionatul European

Tricolorele au incheiat Campionatul European din acest an cu o infrangere in fata Germaniei, scor 28-32 (16-30).

Un meci pe care Romania l-a dominat in primele minute, cand am condus cu 3-0, 4-1 si 6-3 (min.9).

Germania a trecut prima oara in avantaj, in minutul 13, scor 7-6, si din acel moment n-a mai cedat initiativa pana la finalul intalnirii de la Skopje.

Din nou cea mai buna marcatoare din echipa Romaniei a fost Cristina Neagu, cu 7 goluri. Aceasta a fost urmata de Sorina Grozav (6 reusite), Ioana Pristavita si Alexandra Badea (4 goluri fiecare).

Cea mai buna marcatoare a meciului a fost Johanna Stockschlander (10 goluri), urmata de Alina Grijseels (8) si Emily Bolk (7).

Bilantul Romaniei la Campionatul European din acest an cuprinde doua victorii (cu Macedonia de Nord si Spania) si patru infrangeri (cu Olanda, Franta, Muntenegru si Germania). Doua dintre infrangeri au fost la un gol diferenta.