Handbal

Rapid revine de la sase goluri diferenta si obtine remiza cu Metz

CS Rapid Bucuresti, campioana Romaniei la handbal feminin, a terminat la egalitate cu Metz Handball, scor 32-32, duminica, in a doua etapa din Grupa B a Ligii Campionilor.

Dominata aproape tot meciul, Rapid a revenit puternic pe final si a egalat scorul (29-29), cu cinci minute inaintea finalului.

Impinse de la spate de energia publicului spectator din Polivalenta bucuresteana, jucatoarele de la Rapid au trecut pentru prima si singura data la conducere (32-31), cu doua minute ramase din meci.

Metz a egalat dintr-o aruncare de la 7 metri si pana la urma partida s-a incheiat la egalitate.

Un punct obtinut de Rapid care se adauga in clasament celor doua obtinute in prima etapa, cand formatia giulesteana s-a impus in deplasare cu Lokomotiva Zagreb, scor 31-27.

Eliza Buceschi si Lorena Ostase au fost cele mai bune marcatoare de la Rapid, cu 5 goluri fiecare.

De la Metz s-a remarcat Bruna Almeida de Paula (11 goluri), urmata de Sarah Boutik (6 goluri).

Etapa urmatoare Rapid merge in Turcia pentru duelul cu Kastamonu (25 septembrie).