Handbal

O noua victorie romanesca in EHF European League

Minaur Baia Mare s-a impus in fata formatiei poloneze Zaglebie Lubin, duminica, la debutul in grupele EHF European League, a doua competitie valorica din handbalul feminin.

Formatia maramureseana a castigat, cu 34-32, dupa ce in ultimele zece minute echipa vizitatoare reusise sa egaleze, dupa ce a anulat un avantaj de trei goluri.

Cristina Laslo si Andreea Popa au fost cele mai bune marcatoare de la Minaur Baia Mare, cu 7 goluri fiecare.

In prima repriza, Minaur a revenit de la 5-7 si 6-8 pentru un avantaj de trei goluri, 16-13.

Scorul pauzei a fost in cele din urma 18-14 in favoarea reprezentantei Romaniei.

Zaglebie a revenit puternic pe final de meci si a reusit egalarea (29-29), cu mai putin de sapte minute inaintea finalului.

In cele din urma Minaur a inclinat balanta decisiv, asigurandu-si un final linistit de partida.

Este a doua victorie romaneasca in grupele EHF European League, dupa cea obtinuta de Magura Cisnadie cu Storhamar din Norvegia.

Meciul Viborg – SCM Rm.Valcea a fost amanat din cauza covid.