Handbal

Minaur Baia Mare, calificare in semifinalele EHF European League

Echipa CS Minaur Baia Mare s-a calificat, sambata, in penultimul act al EHF European League, dupa ce a invins-o si la returul sferturilor pe Dunarea Braila.

Formatia maramureseana a transat mansa retur, cu 27-25, dupa ce brailencele intrasera la pauza cu avantaj de un gol pe tabela, 14-13.

Aceasta dupa ce la un moment dat Dunarea Braila avusese chiar si trei goluri diferenta in finalul primei parti (14-11).

In partea secunda gazdele au preluat controlul partidei si au trecut in avantaj (22-19, 24-21).

Cu 7 goluri marcate, Jovana Kovacevic a fost cea mai buna marcatoare pentru Minaur.

De la formatia vizitatoare s-a remarcat Maria Kanaval (6 goluri) si Aneta Udristoiu (5).

Minaur Baia Mare transase de o maniera categorica meciul tur, cu 31-24.

Turneul Final4 din EHF European League este programat in perioada 8-9 mai.

Minaur Baia Mare a disputat finala Challenge Cup in sezonul 2002/03 si a pierdut contra formatiei germane BV Borussia 09 Dortmund.