30
25
Vipers Kristiansand

Asa am trait SCM Craiova - Vipers Kristiansand Returul finalei Cupei EHF

De la 19:30 am transmis live text in aceasta pagina returul finalei Cupei EHF dintre SCM Craiova si Vipers Kristiansand. In tur a fost 26-22 pentru echipa norvegiana.

21:12

S-a terminat! Cupa EHF e la Craiova.

60'

Final confuz, nu se mai stie cate secunde au mai ramas. Putine in orice caz. Important e ca mingea e la Craiova.

60'

URIASA interventie a portaritei Dumansk. Aceasta a aparat de doua ori, emotia e uriasa, publicul e in delir. Mai raman cateva secunde, mingea e la noi.

59'

Craiova scapa fara gol si are atacul la intrarea in ultimul minut. Un gol echivaleaza cu obtinerea trofeului.

58'

Incredibila ratare a lui Nikolic de pe extrema. Bara s-a opus!

58'

Ultimele doua minute. Craiova intr-un atac prelungit si intra Vizitiu. Un gol acum ar fi fabulos.

56'

Cinci goluri cu patru minute ramase. Craiova e la limita si traieste periculos finalul meciului.

54'

Senzationala preluare a lui Klikovac pe semicerc si un gol de care Craiova avea mare nevoie (30-24).

53'

Pe acest final de meci lupta devine una fizica. Jucatoarele de la Craiova par mai obosite.

51'

Aruncare de la 7 metri transformata de Ticu (29-23).

50'

Time out cerut de Bogdan Burcea. Craiova are cinci goluri, diferenta de care are nevoie pentru a castiga Cupa EHF. La patru goluri Vipers Kristiansand castiga prin prisma golurilor marcate in deplasare.

49'

De aceasta data incredibila ratare a lui Ticu in pozitie singura cu Lunde. Ramane 28-22.

48'

Ticu inscrie de la 7 metri pentru 28-21.

47'

Craiova pastreaza sase goluri (27-21), dar echipa norvegiana creste presiunea si sufla in ceafa handbalistelor din Banie.

44'

Inscrie Florianu si Craiova are 7 goluri avans aproape de jumatatea reprizei secunde.

43'

Aruncare de la 7 metri obtinuta de Ticu.

42'

Trifunovic scutura plasa dupa minute bune, un gol de moral pentru Craiova (26-19).

41'

Primim un gol usor de pe extrema si Vipers se apropie amenintator la sase goluri.

38'

Echipa oaspete se apropie la sapte goluri dupa un al doilea incasat de Craiova in inferioritate numerica. Revine Klikovac pe teren.

37'

A doua eliminare pentru Klikovac in acest meci.

37'

Klikovac este eliminata 2 minute.

34'

Florianu tine Craiova la opt goluri dupa o aruncare de la 7 metri.

33'

Elisei inscrie primul ei gol in aceasta dubla mansa.

32'

Ticu rateaza o aruncare de la 7 metri pe care tot ea o obtinuse. Interventie decisiva din partea lui Lunde. Ramane 19-12.

31'

Incepe partea secunda cu Vipers in atac.

20:21

Sala din Craiova

30'

Repriza s-a incheiat cu golul lui Sulland. Craiova intra cu sapte goluri avantaj la cabine (19-12), adica un plus trei pentru echipa din Banie.

30'

Aruncare de la 7 metri obtinuta de Ticu. Va fi ultima faza a reprizei.

30'

Ultimul minut al reprizei. Craiova are posesia.

28'

Craiova are opt goluri dupa reusita lui Klikovac (18-10).

27'

Gol urias marcat de extrema Nikolic cu o aruncare spectaculoasa. Mingea a intrat in poarta din efect. O invartita care face ca mingea sa intre in poarta.

23'

Incredibila ratare a lui Ticu pe patrundere in zona centrala. Un 7 metri neacordat. Vipers marcheaza si reduce scorul la 16-10.

21'

Craiova e pe val si marcheaza gol dupa gol. Se ajunge la 16-8, dar "viperele" inscriu rapid dupa minute bune.

20'

Al doilea gol consecutiv marcat de Craiova in inferioritate numerica. Nikolic a punctat de pe extrema cu o aruncare printre portar si bara (15-8).

19'

Gol senzational marcat de Ticu dupa o patrundere personala (14-8). Gol in inferioritate numerica foarte important.

18'

Eliminare 2 minute

Tudor eliminata din joc 2 minute.

18'

Ticu inscrie din nou de la 7 metri si Craiova ajunge in premiera la cinci goluri, diferenta de care are nevoie pentru a cuceri trofeul. Time out solicita de antrenorul echipei norvegiene.

16'

Gol fulgerator marcat de Florianu (12-8).

15'

Craiova inscrie cu pivotul si reface diferenta de patru goluri. Elisei se apara in semicerc si cele doua arbitre din Serbia dicteaza 7 metri.

14'

Dumanska apara aruncarea lui Kristiansen, mingea ajunge la extrema care, singura pe semicerc, reduce din diferenta.

14'

Ticu transforma o aruncare de la 7 metri si Craiova are pentru prima data patru goluri avans.

12'

Gol din extrema marcat de echipa din Banie. Din nou trei lungimi pe tabela (9-6).

9'

Ticu angajata pe semicerc si e gol cu bara! Craiova are din nou trei goluri avans.

8'

Lunde arunca in bara si in cele din urma mingea e respinsa de Dumanska.

7'

Pricop inscrie pentru 5-3, dar echipa norvegiana marcheaza dupa o faza rapida.

5'

Florianu destabilizeaza apararea adversa si Ticu duce scorul la 4-1.

4'

Inceput entuziasmant de partida, cu trei goluri la rand marcate de Craiova.

11:39

Bogdan Burcea (antrenor SCM Craiova): "Este un moment istoric pentru sportul din Craiova si un moment important pentru handbalul din Romania. Suporterii nostri au fost senzationali pana acum si sunt sigur ca la fel va fi si acum. Nu ne multumim doar cu prezenta in finala, vrem sa pastram trofeul acasa".

11:36

Craiova n-a castigat niciun meci pe teren propriu dupa faza grupelor. Au pierdut cu Lada Togliatii (23-25) si au remizat cu Kastamonu in semifinale (18-18). De fiecare data echipa din Banie a obtinut calificarea in deplasare.

11:34

Meciul va fi arbitrat de o brigada din Serbia formata din Branka Maric si Zorica Masic.