Romania
28
27
Ungaria

Asa am trait Romania - Ungaria. Meci decisiv pentru calificarea in grupele principale la CM

Romania a jucat meciul decisiv pentru calificarea in grupele principale cu Ungaria, vineri, de la 12:00, live text in aceasta pagina. Calculele erau simple, victorie sau nimic pentru nationala noastra la Mondialul japonez.

13:30

Final de partida. Lacrimi de bucurie in tabara noastra. Fetele sunt dezlantuite. Ce moment, ce emotii! ROMANIA !!!

60'

28 - 27

GOOOL Neagu! Am invins, am castigat meciul. Suntem in grupele principale la Campionatul Mondial.

60'

Aruncare de la 7 metri

Polocoser patrunde si obtine aruncarea de la 7 metri. Marcam, am castigat!

60'

Timeout

Recuperam mingea in aparare si avem atacul prin care putem marca golul victoriei si calificarii. Ryde solicita timeout.

59'

Egalam la 27 cu un minut si 15 secunde inaintea finalului. Gol Iuganu de pe extrema.

50'

Ne mentinem la un gol in coasta Ungariei dupa o noua aruncare de la 7 metri transformata de Neagu.

47'

Neagu ne aduce la un gol diferenta (19-20) dupa ce transforma a sasea aruncare de la 7 metri pentru Romania.

42'

Eliminare 2 minute

Prostie dupa prostie. Perianu face fault in aparare si se alege cu eliminare.

42'

Perianu...ce ratare de pe semicercul de 6 metri! Puteam veni la un singur gol.

42'

Neagu transforma de la 7 metri si ne apropiem la doua goluri (16-18).

41'

Aruncare de la 7 metri aparata de Denisa Dedu.

41'

Timeout

Kim Rasmussen opreste meciul simtind momentul delicat al Ungariei.

40'

Pintea ne aduce la 15-18.

37'

Pristavita eliminata intr-un moment de revereni pentru echipa noastra. Ratam incredibil pe contraatac prin Seraficeanu.

32'

Marcam primii prin Iuganu de pe extrema (11-16).

31'

Start de repriza secunda. Ungaria are primul atac (in inferioritate numerica).

12:37

Am avut 22 de aruncari si doar 10 goluri in aceasta repriza. Am oferit 6 minute de superioaritate adversarelor, care au avut o singura eliminare.

12:36

Pauza intre Romania si Ungaria.

30'

Neagu inscrie din 7 metri si se incheie repriza cu un deficit de sase goluri pentru nationala Romaniei (10-16).

30'

Pierdem usor mingea pe faza ofensiva in inferioritate numerica si Ungaria ne da gol de la mijlocul terenului. Se face 16-9 pentru echipa adversa.

28'

Seraficeanu eliminata!

25'

Seraficeanu intra bine in meci cu doua goluri la rand. Cu o floare suntem insa departe de primavara.

11'

Neagu reduce din diferenta cu primul ei gol in acest meci.

8'

Perianu marcheaza primul gol pentru Romania.

3'

Patru atacuri la rand ratate de Romania prin Neagu, Pintea, Perianu si Iuganu. Ungaria se distanteaza la 3-0.

1'

Am inceput cu Dedu in poarta. Primul gol marcat de Ungaria prin Biro.

00:59

Romania a castigat precedentele doua intalniri cu Ungaria la Campionatul Mondial: 31-25 in 2009 si 21-17 in 2013.

00:58

In ultimele sapte meciuri la nivel inalt, Romania a castigat de patru ori, Ungaria s-a impus de trei ori.

00:57

Ungaria a invins Romania in urma cu un an la Campionatul European, scor 31-29, meci in care Cristina Neagu a suferit o grava accidentare care a scos-o din circuit aproape un an.