Romania
16
31
Spania

Asa am trait Romania - Spania la Campionatul Mondial de handbal. Un meci de cosmar!

Am transmis live text in aceasta pagina debutul Romaniei la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia.

12:27

Pentru Romania urmeaza, duminica, de la aceeasi ora 11:00, partida cu Senegal, echipa care a fost invinsa greu de Muntenegru in prima zi, cu 29-25.

60'

Polocoser mai pune un gol in dreptul sau, al treilea, si astfel se incheie un meci de cosmart pentru Romania.

58'

Polocoser inscrie golul doi in acest meci. Suntem insa departe de asteptari. Doar 6 goluri pentru Romania in aceasta repriza!

57'

Aruncare de la 7 metri

Inca o aruncare de la 7 metri ratata, a doua la rand. Polocoser a trimis acum in piciorul portarului advers.

55'

Pintea rateaza de la 7 metri, mingea ii revine si trage din nou in portar.

55'

Cineva sa arunce prosopul. Spania se duce la 29-14, iar Romania este redusa la un simplu partener de antrenament.

48'

Debutanta Polocoser inscrie primul ei gol la un Campionat Mondial (14-24).

44'

Pintea inscrie doar al treilea sau gol in acest meci dupa o aruncare de la 7 metri (13-23).

37'

Diferenta ajunge la 10 goluri in favoarea Spaniei si inca nu s-a incheiat!

33'

Neagu arunca peste poarta, Navarro repune rapid si trimite in poarta pentru al doilea sau gol. Poarta noastra era goala!

32'

Primul gol al reprizei este marcat de Pristavita (10-16).

31'

A inceput repriza secunda. Romania are primul atac pozitional.

11:37

Se termina o repriza de cosmar pentru Romania.

29'

Iuganu opreste seria Spaniei de pe extrema (9-15).

26'

Spania se desprinde pe finalul reprizei la 14-8. Eroare dupa eroare in tabara noastra si doua eliminari consecutive care ne-au cocosat la propriu.

26'

Spania primeste aruncare de la 7 metri la un fault comis de Perianu. Se face 13-8!

24'

Dumanska ne scoate inca o data. Ramane 11-8 pentru Spania.

23'

Nu se poate asa ceva! Florica incearca un lob singura de pe extrema si Navarro agata mingea.

23'

Inca o parada pentru Dumanska, a treia in aceasta repriza.

21'

Transformam de la 7 metri prin Neagu si scorul se strange la 8-10.

21'

Eliminare 2 minute

Vizitiu obtine aruncare de la 7 metri si a doua eliminare pentru Cesareo. Inca una si vede rosu.

20'

Marcheaza si Perianu cu o aruncare de la 9 metri. A doua interventie pentru Dumanska (7-10).

18'

Neagu isi pierde rabdarea si arunca pe langa poarta. Dumanska ne salvase la faza anterioara.

18'

Marcam si noi cu extrema Iuganu (6-10).

17'

Ryde scoate portarul si primim doua goluri din jumatatea adversa. A marcat pana si portarul Navarro! Se face 10-5 pentru Spania, cea mai mare diferenta.

12'

A 4-a aruncare de la 7 metri pentru Spania in 12 minute. Dumanska intra in poarta si avem noroc. Mingea se duce in transversala!

11'

Neagu reuseste primul gol din actiune, o reusita in inferioritate numerica (4-6).

10'

Prima interventie a meciului pentru Dedu. Din pacate pierdem usor mingea si ne alegem cu o eliminare la Cristavita.

9'

Ce ghinion! Perianu rateaza dupa o faza de contraatac pornita de la o recuperare defensiva. Ramane 5-3 pentru Spania.

7'

Pintea patrunde in forta si marcheaza pentru 3-4. Gol marcat in superioritate numerica.

5'

Pintea scoate eliminarea lui Cesareo si Neagu marcheaza de la 7 metri. Strangem la 2-3.

4'

Neagu o gaseste pe Pintea in pivot si aceasta sparge gheata pentru Romania.

3'

Pena transforma a treia aruncare de la 7 metri consecutiva. Atacul si 7 metri pana acum pentru Spania. Intra Neagu la noi!

2'

Pena face 2-0 pentru Spania. Jucam in continuare fara Neagu in teren. Zamfirescu ia o faza pe cont propriu si arunca peste poarta.

2'

Irosim primul atac pozitional prin debutanta Pristavita.

1'

Primul atac spaniol se incheie cu o aruncare de la 7 metri. Pena deschide scorul din faza fixa!

1'

Incepe meciul cu Spania in atac.

11:01

Suroriile Bonaventura din Franta arbitreaza la acest meci.

01:49

Romania a invins Spania la ultimele trei competitii majore: 24-21 la Jocurile Olimpice de la Rio (2016) 19-17 la Campionatul Mondial (2017) 27-25 la Campionatul European (2018)