29
17
Paraguay

Romania debuteaza cu victorie categorica la Campionatul Mondial

Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a impus, cu 29-17, in fata modestei reprezentative a statului Paraguay, sambata, in primul meci la Campionatul Mondial gazduit de Germania.

Un meci dominat autoritar de handbalistele tricolorele de la un capat la altul si o victorie de moral pentru tinerele jucatoare ale Romaniei aflate la debutul intr-o mare intrecere.

Cristina Florianu a fost cea mai buna marcatoare a Romaniei, cu 5 goluri, urmata de Aneta Udristoiu (4) si Cristina Neagu (3).

Pentru Romania urmeaza, duminica, meciul cu Slovenia, al doilea cel mai slab adversar din grupa dupa Paraguay.

Sabrina Fiore Canata Morinigo a fost cea mai buna marcatoare pentru Paraguay, cu 7 reusite.

16:24

Se incheie partida. Victorie categorica obtinuta de echipa Romaniei.

50'

Paraguay reduce diferenta la zece goluri cu tot atatea minute ramase pana la final.

48'

Florianu rateaza in pozitie singura cu portarul.

37'

Aceeasi Neagu recupereaza in defensiva si paseaza decisiv pentru golul lui Ardean Elisei.

36'

Neagu inscrie doar al doilea sau gol in acest meci. O bolta spectaculoasa peste portarita adversa.

34'

Buceschi inscrie primul gol al Romaniei in aceasta repriza.

33'

Neagu arunca peste poarta si Paraguay leaga doua reusite la rand.

0'

S-a reluat jocul.

30'

Romania inscrie pe contraatac prin Berbece la ultima faza a reprizei (16-7).

28'

Tatar inscris cu o aruncare spectaculoasa la vinclu.

25'

Transforma Florianu pentru 13-5.

24'

Aruncare de la 7 metri

Primul 7 metri pentru Romania in acest meci.

22'

Primul gol si pentru Berbece dupa o recuperare in jumatatea adversa.

20'

Trei din cele patru goluri ale Paraguayului au fost reusit din aruncari de la 7 metri.

19'

Ne distantam la sapte goluri dupa reusita lui Florianu.

16'

Marcam in inferioritate numerica prin extrema Udristoiu.

15'

Eliminare 2 minute

Cristina Florianu este eliminata pentru un fault defensiv.

15'

Primul gol marcat de Neagu la acest Campionat Mondial.

14'

Pintea ajunge la cota trei reusite, marcand de asemenea pe contraatac.

13'

Marcam pe contraatac prin Udristoiu.

12'

A doua aruncare consecutiva in tranversala pentru Neagu! Intre timp Paraguay a inscris un nou gol din 7 metri.

11'

Neagu arunca de la 9 metri si mingea izbeste transversala. Inca niciun gol pentru lidera echipei Romaniei.

9'

Incredibila ratare a Crinei Pintea de pe semicerc la o faza unu contra unu cu portarita adversa.

9'

Veterana Ardean Elisei (35 ani) inscrie primul sau gol in acest meci si reface diferenta de trei goluri.

8'

Primul 7 metri al meciului apartine Paraguayului. Al doilea gol pentru echipa sud-americana aflata la doar a treia participare la un CM.

7'

Nu s-a mai marcat vreun gol de trei minute. Tabela a inghetat la 4-1.

4'

Paraguay sparge gheata, dar vine replica tricolorelor prin Pintea, jucatoare ajunsa la al doilea gol.

3'

Romania incepe in forta. Minutu si golul. A marcat Pintea de pe pivot din pasa lui Neagu.