28
29
Olanda

Asa am trait Romania - Olanda in primul meci la Campionatul European

Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat, sambata seara, in Grupa C la Campionatul European impotriva puternicei echipe a Olandei. Partida a fost live text in aceasta pagina incepand cu ora 21:30.

23:06

Final de partida. Romania pierde la un gol in fata Olandei, scor 28-29, in prima partida la Campionatul European. Urmeaza luni seara, de la 21:30, confruntarea cu Franta.

60'

Inscriem prin Buceschi cand mai sunt doar 14 secunde din meci. Olanda are un gol avantaj!

58'

Final strans de partida. Romania se apropie la un gol (26-27) dupa reusita Elizei Buceschi.

54'

Eliminare 2 minute

In ce moment este eliminata Pintea!

53'

Cu sapte minute inaintea finalului reusim sa egalam scorul (25-25).

49'

Ne apropiem la doua goluri (22-24) dupa reusita lui Grozav.

45'

Aceeasi Van der Vliet este din nou eliminata!

43'

Doua ratari consecutive de pe extrema in superioritate numerica. Ramane 21-17 pentru Olanda.

42'

Van der Vliet trimisa pe banca pedepselor pentru o tinere in aparare.

40'

Pierdem usor mingea in atac si Olanda marcheaza pentru 20-17. Din nou se ajunge la trei goluri diferenta.

33'

Pintea inscrie de pe pivot (15-15).

33'

Super parada din partea Dacianei Hosu. Aceasta a scos cu piciorul o aruncare de pe extrema stanga.

32'

Aruncare de la 7 metri

Neagu marcheaza pentru 14-14.

32'

Pintea obtine aruncarea de la 7 metri.

31'

Primul gol marcat de Neagu din actiune (13-14).

31'

A inceput partea secunda cu Romania in atac.

22:11

Olanda conduce Romania la pauza, scor 14-12.

30'

Prima repriza se incheie cu o aruncare de la 9 metri din care nu scoatem nimic. Neagu e nervoasa dupa ce a marcat un singur gol din sase aruncari.

29'

Buceschi marcheaza de la 9 metri. Al treilea sau gol in acest meci (12-14).

28'

Olanda se desprinde din nou la trei goluri (11-14). Batavela au mai condus cu 6-3 in debutul meciului.

27'

Super parada din partea Dacianei Hosu, portarita intrata in locul Yuliei Dumanska.

26'

Primul gol marcat de Neagu vine din 7 metri (11-12).

23'

Marcam pe contraatac prin Seraficeanu dupa o recuperare in aparare.

22'

Timeout

Selectionerul Romaniei opreste jocul.

21'

Primim al doilea gol de la centrul terenului, dupa ce am jucat fara portar pe faza de atac.

21'

Dumanska se ridica singura, desi pe parchet a fost adusa si o targa.

21'

Accidentare urata suferita de Dumanska. In tentativa de a evita un gol de la mijlocul terenului, portarita noastra se izbeste violent de zid. Dumanska ramane intinsa pe parchet, primind ingrijiri medicale.

20'

Pintea trimisa 2 minute pe banca pedepselor.

16'

Jumatate din golurile Olandei au fost marcate de Laura van der Heijden (8-8).

14'

Timeout

Olanda opreste jocul cu timeout. Per Johansson e pe banca batavelor.

14'

Romania trece in premiera la conducere dupa un contraatac finalizat de Pintea (7-6).

13'

Marcam si cu extrema (Seraficeanu), astfel ca scorul redevine egal (6-6).

11'

Dumanska intervine decisiv si marcam prin Pintea (5-6). Doua goluri marcate in superioritate.

10'

Buceschi marcheaza din pasa lui Neagu si ne apropiem pe tabela (4-6).

9'

Nu reusim sa valorificam superioritatea numerica la primul atac pozitional.

8'

Prima eliminare e dictata impotriva olandezelor.

6'

Intre timp marcheaza si Pintea. Primul gol pentru pivotul nostru (3-5).

5'

Olanda domina inceputul meciului si se desprinde la 5-2. Ambele goluri ale Romaniei au fost marcate de Grozav.