Romania
33
22
Macedonia de Nord

Romania invinge categoric Macedonia de Nord in barajul de calificare la Campionatul Mondial

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins categoric Macedonia de Nord la Bucuresti, sambata de la ora 18:00, in mansa tur a barajului de calificare la Campionatul Mondial din Spania.

Romania a controlat jocul in prima repriza, conducand cu 7-4 dupa primele 15 minute.

Un avantaj care a atins un maxim de opt goluri (13-5) in minutul 23, dupa care Macedonia de Nord a revenit pe tabela.

La 13-7 Adrian Vasile a solicitat timeout, insa la reluare noi am dat un gol si adversarele au punctat de doua ori.

In cele din urma la cabine s-a intrat cu 15-11, dupa ce am ratat din extrema stanga. O minge care a cazut pe transversala.

O prima repriza cu cate o eliminare de fiecare parte. Romania a avut doua aruncari de la 7 metri, in timp ce Macedonia de Nord a beneficiat de trei aruncari.

Cristina Neagu si Laura Moisa au fost cele mai bune marcatoare din echipa Romaniei, cu cate 3 goluri fiecare.

Crina Pintea, Laura Pristavita si Elena Dinca au marcat fiecare cate 2 goluri.

Sara Ristovska de la CSKA Moscova a fost cea mai buna marcatoare din tabara Macedoniei de Nord, cu 5 goluri din 6 aruncari.

Romania s-a dezlantuit in partea secunda, nelasand nicio sansa adversarelor din Macedonia de Nord.

In minutul 38 ne distantam la 20-14, pentru ca in minutul 42 sa avem din nou opt goluri pe tabela (22-14).

Cu zece minute inaintea finalului devenise clar pentru toata lumea ca nu mai poate pune decat problema scorului.

Tricolorele aveau sa sprinteze in ultimele minute la un avantaj format din doua unitati si sa castige meciul la 11 goluri diferenta.

Un ecart care ar trebui sa fie mai mult decat suficient pentru calificarea la Campionatul Mondial gazduit de Spania in luna decembrie a acestui an.

Returul este programat in 21 aprilie la Skopje, cu incepere de la ora 18:00

Marcatoarele meciului din Sala Dinamo:

Cristina Neagu (11 goluri), Crina Pintea, Elena Dinca (5), Laura Moisa (4), Eliza Buceschi (3).

Sara Ristovska (8 goluri), Monica Janeska, Simona Stojkovska (5).

De remarcat si evolutia Dacianei Hossu intre buturile echipei noastre. Romania a descoperit un portar de viitor in acest meci cu Macedonia de Nord. Hossu are 23 ani si evolueaza la SCM Rm.Valcea.

Avancronica

Romania porneste cu prima sansa la calificare in fata unui adversar dintr-un esalon valoric inferior.

Tricolorele n-au lipsit de la nicio editie a Campionatului Mondial.

Romania vine dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice gazduite de Tokyo in vara acestui an.

Cele doua echipe s-au intalnit in la Campionatul Mondial din 2005, cand Romania a ajuns pana finala obtinand medaliile de argint.

Generatia de atunci, cu Hutupan, Galca, Ardean-Elisei si celelalte tricolore, a invins Macedonia de Nord, cu 29-22.

A mai fost un amical in 2017 castigat autoritar de Romania, cu 31-18.