Handbal

Romania termina la egalitate cu Muntenegru. Am avut si sapte goluri avans

Vineri seara au inceput emotiile pentru nationala feminina de handbal a Romaniei in privinta calificarii la Jocurile Olimpice de la Rio. Ocupanta locului trei la Campionatul Mondial din decembrie, Romania a intalnit Danemarca la Aarhus, adica tocmai echipa pe care am invins-o in drumul spre semifinalele ultimului turneu final major. Sambata am obtinut o victorie fara drept de apel cu Uruguay, astfel ca meciul cu Muntenegru, cealalta echipa calificata la Rio, a devenit unul de palmares.

FINAL Romania - Muntenegru 23-23

Meciul se incheie cu o aruncare de la 9 metri executata de Vizitiu in blocajul advers. Adversarele se bucura de parca ar fi castigat meciul. Este si normal, dupa ce Romania a condus cu 7 goluri diferenta, dar intre minutele 49 si 59 nu am reusit nici macar un gol si Muntenegru a egalat scorul.

60 - Primim gol de la 7 metri (23-23), dar avem ultimul atac. Se cere time-out.

60 - Marcam prin Vizitiu (23-22). Ultimele zeci de secunde ale meciului.

59 - Muntenegru egaleaza cu 90 de secunde inaintea finalului (22-22). Romania n-a  mai inscris de peste 10 minute!

55 - Ionica Munteanu apara o aruncare de la 7 metri! In ce moment a venit aceasta interventie. Pastram doua goluri avans.

53 - Ne relaxam in acest final de meci si Muntenegru se apropie amenintator la doua goluri (22-20).

48 - Marcam in inferioritate numerica prin extrema dreapta Laura Chiper, jucatoare aflata la prima reusita in acest meci (22-16).

45 - Chintoan face din nou diferenta de pe pivot si marcheaza golul cu numarul 6 pentru 21-15. Este cea mai buna marcatoare in acest meci. Zamfirescu are 3 goluri.

42 - Romania conduce cu sapte goluri diferenta si arata o siguranta dezarmanta pentru adversare, aceasta in conditiile in care evoluam fara Neagu, Manea, Elisei sau Buceschi.

38 - Contraatac superb finalizat de Madalina Zamfirescu, o jucatoare din generatia de maine (18-13).

19:23 S-a reluat meciul de la Aarhus. Muntenegru a avut prima posesie, dar am recuperat mingea fara sa primim gol.

19:08 Repriza se incheie cu patru goluri avantaj pentru echipa noastra (15-11).

30 - Muntenegru are ultimul atac al reprizei. Selectioner Adzic solicita time out pentru a dicta schema de final.

18 - Vizitiu transforma de la 7 metri 10-5 pe tabela.

15 - Ungureanu apara intr-o faza unu la unu cu Bulatovic si Tanasie inscrie pe contraatac pentru 9-4. Romania s-a instalat la conducerea meciului dupa un inceput mai timid.

10 - Chintoan primeste pe semicerc, dar trimite in transversala. Scorul ramane 5-3 pentru noi.

6 - Preluam conducerea in premiera dupa reusita lui Chintoan (4-3).

5 - Romania egaleaza scorul prin Perianu (3-3), dupa ce Muntenegru ne-a condus cu 3-1.

18:30 A inceput meciul. Ambele echipe sunt calificate la Jocurile Olimpice.

21:00 Danemarca Uruguay

Primele doua echipe se califica la turneul olimpic de la Rio, iar criteriile de departajare sunt: numarul de puncte, meciurile directe, numarul de goluri marcate, golaverajul.