29
24
Germania

Asa am trait Romania - Germania la Campionatul European

Romania a infruntat Germania in al doilea meci la Campionatul European de handbal feminin gazduit de Franta.

Este duelul echipelor care au debutat cu victorie. Romania a trecut de Cehia, scor 31-28, in timp ce Germania a furnizat surpriza invingand Norvegia la un gol diferenta.

Luni se mai joaca, de la 22:00, meciul Norvegia - Cehia in care nordicele pornesc ca mari favorite.

20:28

Final de partida si bucurie uriasa in tabara Romaniei. Tocmai am obtinut a doua victorie consecutiva la Campionatul European.

59'

Florica inscrie pentru 28-23, iar victoria este a noastra.

58'

Avem patru goluri avans cu doua minute ramase pana la final.

57'

Neagu arunca pe langa poarta, dar ne aparam bine si recuperam prin Buceschi.

55'

Aceeasi Buceschi inscrie pentru 27-19 si in mod normal nu mai putem scapa victoria.

54'

Aruncare de la 7 metri

Buceschi arunca de la jumatatea terenului spre poarta goala si obtine aruncarea de la 7 metri. Inteligent jucat.

49'

Recuperam in aparare prin Florica, aceasta paseaza lui Laslo care arunca aproape din poarta in poarta pentru 25-16.

46'

Dedu isi trece si numele pe lista marcatoarelor cu o aruncare din poarta in poarta. Senzationala evolutia Denisei in acest meci!

45'

Ne distantam la 22-15 dupa al noualea gol marcat de Buceschi.

45'

Florica obtine aruncarea de la 7 metri dupa o noua pasa pe la spate oferita de Buceschi. Eliminare a lui Schulze.

45'

Pastram sase goluri avantaj dupa o noua interventie a Denisei Dedu la jumatate reprizei.

41'

Inscriem de pe extrema drepta prin Udristoiu pentru 21-15. Un gol in superioritate numerica.

40'

Avem din nou cinci goluri in fata si o jucatoare in plus pe teren. Germania scoate portarul pe faza de atac.

38'

Pentru a doua oara in acest meci Romania are cinci goluri in fata Germaniei (19-14). Am mai condus in prima repriza cu 12-7.

33'

Ce pacat de ratarea lui Florica dupa o pasa pe la spate oferita de Buceschi. Mingea s-a dus in transversala.

32'

Dedu ramane atenta si in aceasta repriza. O prima interventie decisiva!

0'

S-a reluat meciul. Germania are primul atac.

30'

Germania are ultimul atac al reprizei, dar Smits trimite pe langa poarta. Intram asadar la cabine cu avantaj de trei goluri (14-11).

26'

Neagu ia faza pe cont propriu si marcheaza pentru 13-10. Germania replica rapid.

25'

Mingea ajunge intr-un final la pivotul Pintea, dar aruncarea acesteia este in bara!

22'

Smits scoate maxim pe faza de atac a Germaniei: 7 metri si eliminarea lui Geiger.

20'

Geiger scapa pe contraatac si marcheaza spectaculos pentru 11-7.

18'

Dedu face un meci mare si are o dubla interventie de senzatie. Pastram diferenta de trei goluri in situatie de inferioritate numerica.

17'

Eliminare 2 minute

Neagu ajunge la cota patru goluri, dar Germania ne inscrie din nou rapid. Perianu e prinsa pe calcaie si este eliminata.

14'

Portarita germana apara aruncarea lui Neagu si nu profitam de superioritatea numerica ramanand la patru goluri diferenta (8-4).

12'

Ratam si noi o aruncare de la 7 metri. Neagu a aruncat in transversala, dar mingea ramane in posesia Romaniei.

10'

A doua aruncare de la 7 metri aparata de portarita noastra, Dedu.

8'

Dedu apara formidabil coltul scurt si pareaza aruncarea extremei germane pe contraatac.

7'

Florica a dus scorul la 6-2, dar Germania ne-a surprins cu un gol rapid marcat de Smits.

4'

Dominam inceputul meciului si pastram diferenta de trei goluri prin Udristoiu (4-1).

3'

Interventie salvatoare a Denisei Dedu de la 7 metri.

2'

Recuperam in defensiva si Buceschi duce scorul la 2-0 pe contraatac.

1'

Geiger deschide scorul in secunda 55!

1'

A inceput meciul cu Romania in atac.

18:58

De 13 ori s-au intalnit cele doua reprezentative. Bilantul e favorabil Germaniei, 8 la 5, dar in ultima confruntarea victoria ne-a apartinut.