17
21
Danemarca

Asa am trait: Romania - Danemarca la Campionatul European de handbal

Ati urmarit in aceasta pagina, live text miecuri seara de la 19:30, meciul Romania - Danemarca decisiv pentru calificarea in semifinalele Campionatului European gazduit de Suedia. Partida a inceput deja pe FORUM, unde discutiile sunt dintre cele mai interesante. Meciul Romania - Danemarca se poate viziona cu streaming live, legal pe internet, imaginile incepand de la ora 19:30. Clasamentul in Grupa Romaniei este aici.

Se califică Romania în semifinale? Expiră 14.12.2016, 19:30
Da 142 voturi
Nu 20 voturi
20:58

Final de meci. Danemarca ne invinge cu 21-17 si se califica in semifinale. Pentru Romania mai ramane doar meciul de clasament pe locurile 5/6.

59'

17 - 21

Gol de moral inscris de Zamfir. Nu se mai poate face nimic.

59'

A trei eliminare si rosu pentru Tranborg, dar nu ne mai incalzeste cu nimic.

58'

Toft apara la Neagu si ajunge la 52% procentaj. 15 mingi aparate din 29 de aruncari.

57'

16 - 21

Hansen ajunge la cota 9 si danezele de pe margine simt victoria aproape. Ce mai putem face? Laslo reduce din diferenta.

56'

Neagu greseste pasa simpla pentru pivot.

55'

15 - 20

Gol primit de la Tranborg. Avem de recuperat cinci goluri in mai putin de cinci minute.

55'

Incredibil! Termina o faza de atac in pasiv. Neagu oricum aruncase pe langa poarta. Inca nu este totul pierdut.

54'

Udristoiu arunca in transversala. Se fluiera 9 metri si mingea ramane la noi, dar intram in pasiv.

53'

Toft blocheaza aruncarea lui Chiper de pe extrema.

51'

Pierdem prea usor mingea in atac prin Udristoiu in situatie de superioritate numerica.

51'

Eliminare 2 minute

Neagu scoate eliminarea lui Haugsted.

50'

Cadere in semicerc a lui Florica. In loc de 7 metri se fluiera semicerc.

48'

15 - 19

Hansen arunca peste poarta si Neagu le pedepseste pe deneze.

48'

14 - 19

Inscriem in inferioritate numerica prin Laslo.

47'

Aruncare de la 7 metri

7 metri si eliminare la Pintea. Apara Dedu!

46'

13 - 19

Hansen ajunge la 8 goluri. Scorul capata proportii si timpul incepe sa ne preseze.

44'

Toft apara la Neagu si ajunge la 13 mingi aparate din 24 de aruncari.

43'

13 - 17

In sfarsit marcam prin Udristoiu dupa o patrundere spectaculoasa pe langa Jorgensen. Primul gol al Romaniei dupa o perioada de 6 minute!

41'

Nu se poate asa ceva! Excelent angajata pe extrema, Iuganu trage in Toft. O facem prea mare pe aceasta portarita daneza.

41'

Neagu obtine eliminarea lui Jorgensen.

40'

12 - 17

Jorgensen ne da gol si diferenta creste la cinci lungimi. Doar doua goluri marcate de echipa noastra in 10 minute.

39'

Atacam cu trei extreme, insa surpriza Udristoiu venita din spate este blocata si ea de Toft.

37'

Aceasta Toft este de netrecut. Are 10 mingi aparate din 20 de aruncari.

36'

Toft scoate bolta incercata de Iuganu.

36'

Manea scoate eliminarea la Nielsen. Avem nevoie de un raspuns in minutele urmatoare.

35'

12 - 16

Hansen ajunge la 6 goluri din 11 aruncari si scorul capata proportii ingrijoratoare.

35'

Toft, portarita daneza, ajunge la procentaj de 44%.

34'

12 - 15

Fisker, fosta la CSM Bucuresti, inscrie in inferioritate numerica. Toft o blocheaza pe Buceschi!

33'

12 - 14

Neagu isi asuma aruncarea de la 9 metri si vine golul, doar al doilea pentru ea in acest meci.

33'

A doua eliminare pentru Tranborg in acest meci.

32'

11 - 14

Gol usor primit de la Jensen. Se reface diferenta de trei lungimi.

32'

11 - 13

Manea inscrie cu podeaua din pasa lui Neagu.

31'

10 - 13

Tranborg gasita libera pe semicerc si Danemarca se distanteaza la trei goluri.

31'

S-a reluat meciul. Danemarca are prima posesie.

20:07

In continuare avem nevoie de un egal pentru a ne califica in semifinale, iar Danemarca nu este nici pe departe o sperietoare precum Norvegia.

20:07

Final de prima repriza. Danemarca ne conduce la pauza, cu 12-10, dupa o repriza in care am ratat mult, iar Neagu nu are decat un singur gol din sase aruncari. Trei au fost in bara, iar acest lucru se vede pe tabela.

30'

Ungureanu inchide foarte bine coltul scurt la o aruncare de pe extrema. Avem sansa ultimului atac, dar Neagu arunca in bara!

30'

Timeout

Antrenorul danez opreste meciul.

29'

Neagu joaca in centru cu pivotul Pintea, aceasta arunca din cadere, dar nu se acorda 7 metri!

28'

Toft apara la Neagu, dar recuperam rapid dupa un fault in atac la Udristoiu.

28'

10 - 12

Aruncare in forta la care Ungureanu n-are ce face si se reface diferenta de doua goluri in favoarea danezelor.

27'

10 - 11

Romania n-a mai marcat de 4 minute, dar Pintea ne scoate din aceasta pasa mai putin fericita.

26'

9 - 11

Hansen patrunde pe zona centrala si duce Danemarca la doua goluri in fata.

26'

Pozitie ideala pentru Laslo, insa aceasta trage in portar. Ne salveaza Ungureanu, mingea ramane la daneze.

25'

9 - 10

Omul in minus se simte si Danemarca revine la conducere. Revenim pe atac in formatie completa.

25'

Aruncare in bara din partea Cristinei Neagu.

24'

Timeout

Ambros Martin opreste meciul pentru a dicta schema pe atac.

24'

9 - 9

Danezele joaca mult cu pivotul si masiva Nielsen inscrie din pozitie centrala.

23'

Prea usor este eliminata Szucs pentru o tinere la pivot.

23'

9 - 8

Geiger apare pe extrema dreapta si trage la vinclu.

22'

8 - 8

Tranborg inscrie cand mai erau cateva secunda din superioritatea noastra. Meciul ramane in echilibru.

21'

8 - 7

Iuganu inscrie de pe extrema din pasa lui Neagu.

21'

Ungureanu inchide poarta cu piciorul si avem sansa unui atac in superioritate numerica.

20'

7 - 7

Zamfirescu patrunde pe zona centrala si inscrie dupa o depasire spectaculoasa.

20'

Pintea scoate eliminarea lui Heindhal.

19'

6 - 7

Jorgensen inscrie cu o aruncare de la distanta. Danemarca trece in premiera la conducere.

19'

Costica Buceschi, secundul nostru, este avertizat. La handbal doar un oficial are voie sa stea in picioare in timpul meciului.

18'

Se fluiera picior la pasa lui Geiger pentru Zamfirescu.

18'

Hansen arunca pe langa poarta. Sunt deja cinci minute de cand nu s-a mai marcat vreun gol.

16'

Ungureanu face un meci mare pana acum si blocheaza o bolta incercata de Fisker.

15'

Se fluiera pasi la aruncarea Elizei Buceschi, insa avem sansa. Aruncarea lui Hansen se duce peste poarta.

14'

6 - 6

Buceschi rateaza cu o aruncare de la sold, recuperam prin Neagu insa din pacate Fisker ii fura mingea si primim gol

12'

Ungureanu se opune inca o data unei aruncari in forta. Avem atacul la 6-5. Suporterii romani domina fondul sonor.

11'

6 - 5

Neagu face diferenta cu o aruncare spectaculoasa cu efect. Un gol super spectaculos.

11'

5 - 4

Scoatem portarul pe faza de atac si marcam prin Pintea, dupa ce Buceschi ratase intr-o situatie singura cu portarul.

10'

4 - 4

Tranborg inscrie cu o aruncare exploziva de la 9 metri, zona centrala.

10'

Iuganu este angajata pe semicerc, dar nu prinde poarta.

9'

Stjne Jorgensen arunca in transversala si Romania ramane la conducere, 4-3.

9'

Vine si prima eilminare in tabara noastra. Manea este pedepsita pentru un fault asupra interului danez.

9'

4 - 3

Buceschi executa cu podeaua si o invinge pe Reinhardt, portarita de rezerva a Danemarcei.

8'

Manea ia prim planul la o pasa a lui Neagu si avem 7 metri, a treia aruncare pentru noi in acest meci.

8'

3 - 3

Nielsen ramane libera pe pivot si egaleaza scorul.

7'

Ungureanu intuieste si blocheaza aruncarea lui Hansen, pana acum cea mai periculoasa daneza.

6'

Le tremura mana danezelor si Jorgensen scapa mingea in afara terenului. Din pacate Neagu nu gaseste poarta goala.

6'

3 - 2

Buceschi patrunde in forta si scutura plasa. Revenim la conducere.

5'

Danezele scot portarul pe faza de atac. Aruncare in bara si revenim in ofensiva cu doi pivoti pe teren.

4'

Neagu patrunde pe inter stanga si scoate ce ne doream mai mult: 7 metri si eliminarea lui Tranborg. Buceschi inscrie!

3'

Neagu gaseste bine extrema, dar se fluiera semicerc. Aceeasi Hansen ne da gol si Manea ia cartonasul galben.