Handbal

Romania elimina dramatic Danemarca dupa prelungiri. Suntem in semifinale cu gol in ultima secunda!

Romania si Danemarca, tara gazda a turneului final, s-au intalnit miercuri seara de la 21:45, live text in aceasta pagina, in ultimul sfert de finala de la Campionatul Mondial. Romania s-a calificat, dramatic, dupa prelungiri, in semifinale pentru prima data dupa zece ani si va intalni acolo Norvegia, echipa care ne-a invins la patru goluri diferenta in grupe. Echipa noastra a crescut de la meci la meci si cu siguranta semifinala cu Norvegia va arata cu totul altfel. De subliniat ca gemenele Bonaventura, cele doua arbitre ale sfertului cu Danemarca, au oferit un arbitraj impecabil, fara nici macar acel 5 la suta acordat gazdelor.

Romania s-a impus cu 31-30 dupa doua reprize de prelungiri. Echipa noastra a condus tot meciul in cele 60 de minute regulamentare, iar Cristina Neagu a avut calificarea in semifinale in mana.

Dupa ce a marcat 14 goluri jucatorea noastra a ratat de la 7 metri si astfel s-a intrat in prelungiri la 27-27 cu fetele noastre daramate in scaune. Dupa pauza practic meciul a inceput de la zero si, ca niciodata parca in istoria recenta a sportului romanesc, mentalul nu ne-a mai tradat si ne-am dovedit forta colectiva in fata unui adversar puternic si intr-o atmosfera extrem de tensionata cu peste 12.000 de oameni impotriva.

Danemarca a trecut pentru prima si singura data la conducere in primul minut al prelungirilor, dar fetele noastre nu au cedat si au aratat cu adevarat, fara a folosi cuvinte mari, ce inseamna seva poporului roman atunci cand cutitul ajunge la os.

Romania a revenit la conducere, Danemarca a egala la 30 cand am intrat in ultimul minut al prelungirilor dupa ce portarita Paula Ungureanu a deviat in bara si ne-a mentinut in meci la 30-30.

Danezele ne-au luat om la om pe ultimul atac, dar Cristina Neagu a facut din nou diferenta cu o inteligenta de joc sclipitoare. Le-am dus pe daneze pana la limita timpului regulamentar, Neagu a tras trei adversare in centru, a pasat apoi pentru Bradeanu pe inter dreapta. De la aceasta mingea a ajuns la Nechita si extrema noastra a inscris punand capat partidei.

Cristina Neagu, cu 15 goluri din 23 de aruncari, a fost cea mai buna jucatoare a meciului cu Danemarca, dar sa nu o uitam nici pe Paul Ungureanu, cea care a avut 11 interventii din 37 de aruncari (30% procentaj). Celelalte goluri ale echipei noastre au fost marcate de Bradeanu (5), Nechita (4), Manea si Buceschi (3) si Ardean Elisei (1).

Norvegia a invins Muntenegru, cu 26-25, si va fi adversara Romaniei in semifinale.

Olanda-Polonia este cealalta semifinala.

[news-117042]

FINAL Romania - Danemarca 31-30

23:35 Nechita a marcat in ultima secunda si nu se mai poate face nimic. Danezii sunt redusi la tacere, iar echipa Romaniei este calificata in semifinalele Campionatului Mondial!!!

70 - Ajungem din nou in ultimul minut. Nechita inscrie si suntem in semifinale!!!

69 - Ungureanu deviaza mingea in bara si avem atacul. Se fluiera fortare in atac la Buceschi. Lipsa de idei pentru Romania in faza ofensiva.

67 - Neagu isi mai trece un gol in cont (30-29). 15 goluri pentru Neagu.

66 - Incepe a doua repriza de prelungiri si Jorgensen egaleaza cu o aruncare deviata de Perianu (29-29).

65 – Jorgensen arunca mult peste poarta si ramanem la conducere cand se termina prima repriza de prelungiri (29-28).

64 – Se fluiera fortare in atac la actiunea danezelor si avem posesia.

63 – Bradeanu pacaleste apararea adversa si ne readuce la conducere (29-28).

63 – Buceschi patrunde spectaculos si reuseste golul (28-28).

62 – Danemarca trece in premiera la conducere (27-28).

61 – Poulsen apara aruncarea Adei Nechita (27-27). Neagu se retrage pe banca si pare afectata de ratarea din finalul timpului regulamentar.

23:22 Se reia meciul cu echipa Romaniei in atac. Incep prelungirile

60 - 7 metri Romania!!! Poulsen apara aruncarea Cristinei Neagu si vor fi prelungiri. Ramaneti alaturi de noi!

60 - Avem ultimul atac cu 9 secunde pana la final. Time out Romania.

60 - Jorgensen forteaza si primeste 7 metri pentru aparare in semicerc. Apara Ungureanu, dar fetele noastre sar in disperare de cauza pentru a culege mingea si se apara in semicerc. Din nou 7 metri!!!

60 - Time out Danemarca cu 46 secunde inaintea finalului. Ne aparam om la om cu un gol in plus.

59 - Neagu inscrie de la 7 metri!!! (27-26). Ultimul minut!!!

59 - Atacam cu un minut si jumatate. Bradeanu inscrie, dar golul este anulat. Avem aruncare de la 7 metri.

58 - Neagu ajunge la cota 13 goluri (26-25) si din nou se face liniste la Herning.

57 - Blocam atacul danezelor si avem posesia la 25-24. Din pacate Bradeanu arunca pe langa poarta cu pamantul.

56 - Neagu inscrie in amenintare de joc pasiv (25-24).

55 - Ce parada are Ungureanu! Interventie la unu contra unu si danezii iau din nou loc pe scaune.

54 - Nechita arunca pe langa poarta la 24-24.

53 - Neagu o face KO pe portarita daneza cu o aruncare de la 9 metri la pestei 100 km/h.

51 - Fisker arunca pe langa poarta din extrema stanga. Se aud romanii din tribuna!

51 - Neagu este de neoprit. Ajunge la cota 11 goluri (24-22).

50 - Ultimele zece minute. Danemarca nu a condus niciodata si de la 13-13 Romania a condus in permanenta.

49 - Manea ne duce din nou la doua lungimi (23-21).

48 - Al doilea gol consecutiv marcat de Nechita de pe extrema dreapta (22-20).

47 - Gol Buceschi. Romania conduce din nou la doua goluri (21-19).

46 - Neagu pentru Nechita in dreapta si aceasta inscrie dintr-un unghi aproape imposibil (20-19).

46 - Egalitate la 19 dupa golul marcat de Hansen.

44 - Ardean Elisei este eliminata 2 minute pentru o impingere discreta a lui Kristiansen. Danemarca revine la un gol dupa ce Jorgensen transforma de la 7 metri (19-18).

41 - Neagu ajunge la cota 10 goluri in acest meci (19-17). Obtine si eliminarea unei adversare.

38 - Danemarca are o mare problema si aceasta se numeste Cristina Neagu. Al 9-lea meci din 13 aruncari (18-15).

37 - Dupa un gol primi prea usor, replicam taios prin Bradeanu (17-14).

36 - Recuperam in defensiva, ratam contraatacul, dar Nechita inscrie de pe extrema dreapta (16-13). Romania raspunde cu trei goluri la rand.

35 - Pasa geniala a lui Neagu pentru Manea. Aruncare de la 7 metri si aceeasi Neagu marcheaza pentru 15-13.

34 - Ungureanu respinge aruncarea lui Christiansen. Pe atac Manea obtine eliminarea unei adversare.

33 - Trei goluri la rand pentru Danemarca (13-13). Neagu inventeaza o aruncare dupa o schimbare de directie fabuloasa. Revenim la conducere (14-13).

32 - Misiune imposibila pentru noi in ofensiva cu doua jucatore mai putin. Reintra Ardean Elisei, dar Buceschi arunca slab de la mare distanta. Eram in amenintare de joc pasiv.

31 - Aruncare de la 7 metri si eliminare de 2 minute impotriva Laurei Chiper.

22:35 S-a reluat meciul cu Danemarca in atac.

30 - Ce face acolo Neagu! Patrunde pe inter stanga si finalizare cu bolta peste portarul danez. Conducem cu 13-10 si sala din Herning este redusa la tacere.

30 - Recuperam mingea in aparare si avem ultimul atac al primei reprize.

29 - Eliminare de 2 minute pentru Luciana Marin.

29 - Neagu ajunge la cota cinci goluri. Romania conduce 12-10 in finalul primei reprize.

27 - Neagu marcheaza din nou dupa o patrundere personala (11-10).

26 - Buceschi o gaseste ideal pe Manea demarcata si pivotul nostru inscrie pentru 10-9.

26 - Avem sansa la aruncarea lui Jorgensen. Mingea a intalnit bara si scorul ramane 9-9.

24 - Neagu ne readuce in avantaj (9-8) dupa o patrundere personala de toata frumusetea.

22 - Ungureanu apara o aruncare din afara semicercului de la 9 metri. Procentaj de 46% in acest moment. Ratam insa in ofensiva.

21 - Geiger obtine eliminarea unei adversare si atacam in superioritate numerica. Neagu arunca in blocaj. Gol Bradeanu (8-7).

21 - Danemarca egaleaza pentru a doua oara in acest meci dupa o faza lucrata pe zona centrala (7-7). Time-out Romania.

20 - Nu se fluiera nimic la patrunderea Aureliei Bradeanu. Aceasta a solicitat un fault. Revenim in aparare si blocam contraatacul danezelor.

17 - Geiger obtine aruncarea de la 7 metri, dar Neagu trimite peste poarta. Prima ratare a Cristinei in acest meci.

15 - Bradeanu marcheaza de pe inter dreapta. Foarte bine a circulat mingea din stanga spre dreapta (7-5). Gol marcat in inferioritate numerica.

14 - Szucs nu mai scapa de eliminare dupa al doilea fault consecutiv.

13 - Gol marcat de Buceschi si Romania revine la doua goluri in fata (6-4).

12 - Nechita fura balonul in aparare si pornim pe contraatac. Danezele se repliaza rapid si atacul devine unul pozitional.

11 - Inca o aruncare de la 7 metri obtinuta de Buceschi. Trnasforma Neagu si ajunge la cota 2/2.

11 - Neagu arunca pe langa poarta si Ostergaard ne penalizeaza pe un contraatac rapid (4-4).

10 - Danezele reduc din diferenta de la 7 metri prin Jorgensen (4-3).

8 - Ungureanu ajunge la a treia interventie in acest meci si arata o forma datatoare de speranta.

7 - Aruncare de la 7 metri obtinuta de Buceschi. Transforma Neagu cu pamantul (4-2).

6 - Buceschi arunca de pe picioare blocata de portarita daneza, dar avem sansa. Bara tine cu noi si revenim in ofensiva.

5 - Culoar excelent gasit de Bradeanu pe inter dreapta si refacem diferenta de doua goluri (3-1).

5 - Vine si primul gol al danezelor. Inscrie Kristiansen (2-1).

3 - Prima interventie pentru Ungureanu si deschidem scorul.

2 - Ardean Elisei arunca pe langa poarta din extrema stanga.

1 - Bradeanu arunca in blocajul advers. Ramanem in posesie.

21:45 A inceput meciul cu Romania in atac.

21:43 Se cunoaste deja prima semifinala a Campionatului Mondial, este vorba de meciul Olanda-Polonia. Cele doua echipe au furnizat surprizele de pana acum in sferturi eliminand Franta respectiv Rusia.

21:40 O mare de alb si rosu la Herning, dar suporterii romani au afisat un tricolor imens la una dintre peluze.

Meciul se joaca la Herning in aceeasi sala in care Romania invingea Danemarca in 2010, cu 16-15, si obtinea medaliile de bronz la Campionatul European dupa un meci de poveste.

[news-70543]

Danemarca a pierdut doua meciuri la acest Campionat Mondial, cu Ungaria si Muntenegru, aratand ca nu este o echipa de netrecut.

In optimi de finala danezele au trecut la scor de Suedia, cu 26-19, in timp ce Romania a predat o adevarata lectie de daruire contra campioanei mondiale Brazilia.

O eventuala calificare in semifinale ar acorda Romaniei sanse mari de a gazdui in tara noastra turneul preolimpic de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio.

sursa foto: ihf.info