30
28
Cehia

Asa am trait: Romania - Cehia la Campionatul European de handbal

Nationala feminina de handbal a Romaniei a disputat, marti de la ora 17:15, al doilea meci din grupa principala la Campionatul European din Suedia. Dupa 29-21 cu Ungaria avem nevoie de un nou succes pentru a ramane in cursa pentru semifinale. Intra si in discutiile de pe FORUM dedicate competitiei din Suedia. Partida se poate viziona lega, pe internet, cu streaming live, aici. Clasamentul in Grupa Romaniei este aici.

Se califică Romania în semifinale? Expiră 14.12.2016, 19:30
Da 142 voturi
Nu 20 voturi
18:47

Romania invinge la mare lupta Cehia si ramane in cursa pentru semifinale. Avem nevoie sa batem Danemarca, miercuri, pentru a ajunge in careul de asi. Meciul va fi de asemenea live text aici pe onlinesport.ro

60'

30 - 28

Pintea inscrie din pasa lui Neagu cu 25 de secunde inaintea finalului si nu mai putem pierde. Apara Dedu la ultima faza si s-a terminat!

59'

Eliminare 2 minute

Udristoiu scoate eliminarea unei adversare, Adamkova, si terminam meciul cu un om in plus. Eliminare de 2 minute si la banca. Atacam 6 contra 4.

59'

Timeout

Final extrem de tensionat. Conduce cu un gol si avem posesia cu 90 de secunde inaintea finalului partidei. Martin solicita timeout.

54'

Zamfir scapa pe contraatac dupa o recuperare a lui Udristoiu, insa nu-si calculeaza bine pasii si golul este anulat.

53'

27 - 24

O noua faza de atac pe care Zamfir o ia pe cont propriu si o duce pana la capat. Pintea incaseaza a doua eliminare!

51'

26 - 23

Zamfir marcheaza in inferioritate numerica si ne ducem din nou la trei goluri.

50'

25 - 23

Inscriem cu Iuganu de pe extrema in inferioritate numerica si Dedu recupereaza mingea dupa o bara a Cehiei.

50'

Dedu apara intr-o situatie de unu la unu si nu le permitem cehoaicelor nici acum sa conduca.

49'

24 - 23

Udristoiu ne aduce la conducere, dar din pacate Pintea este eliminata 2 minute.

48'

Chiper arunca pe langa poarta si irosim o buna sansa de a reface ecartul de doua goluri.

48'

Aruncare de la 7 metri

Luzumova o invinge pe Ungureanu cu o bolta de la 7 metri.

47'

Inca un gol marcat de Pintea (23-21), al patrulea, dar din pacate Zamfirescu este eliminata doua minute.

45'

22 - 20

Gol superb de la sold marcat de Zamfirescu. Ajunge si ea la cota 3 din 3.

44'

21 - 20

Udristoiu patrunde curajos pe semicerc si revenim la conducere.

43'

Parada excelenta din partea Denisei Dedu la o faza critica. Cehia ar fi condus pentru prima data. Din pacate ratam prin Neagu de la 9 metri.

42'

20 - 20

Cehia ne egaleaza pentru prima data de la 20-20 dupa o minge pierduta in atac de Geiger. Contraatacul Cehiei a fost devastator.

41'

20 - 18

Neagu face inca o data diferenta cu o aruncare de la aproape zece metri. A 9-a reusita din 13 aruncari.

40'

Dedu intra bine in poarta noastra, insa avem ghinion si Iuganu trimite in bara. Cehoaicele se apropie din nou la un gol.

37'

Geiger o gaseste pe Manea si aceasta scoate aruncarea de la 7 metri. Eliminare la Adamkova.

35'

18 - 16

Primim gol in inferioriritate numerica de la Adamkova.

34'

18 - 15

Neagu transforma de la 7 metri si ajunge la 3/4 de la linia de sase metri.

34'

Manea obtine eliminarea lui Jerabkova si Neagu obtine aruncarea de la 7 metri.

31'

Se reia jocul.

17:52

Pauza in meciul de la Helsingborg. Romania conduce Cehia, cu 17-14, dupa primele 30 de minute, o repriza in care echipa noastra a condus in permanenta si o singura data Cehia a fost la egalitate, la 1-1.

30'

17 - 14

Aruncarea lui Neagu pe centrul portii este blocata, dar ne aparam bine si marcam pe contraatac prin Pintea la ultima faza.

28'

Timeout

Este momentul cand Ambros Martin anunta schema pentru finalul de repriza.

27'

Manea obtine aruncarea de la 7 metri si eliminarea jucatoarei din marcaj. Neagu arunca pe langa poarta!

26'

16 - 13

Neagu transforma de la 7 metri si ajunge la cota 6 goluri din 8 aruncari.

26'

Udristoiu scoate aruncarea de la 7 metri galben pentru adversara.

25'

Se grabeste Neagu cu o pasa in adancime pe pozitie viitoare, dupa ce Florica scosese faultul in aparare.

23'

Ungureanu vrea sa ne contrazica si bine o face. Prima interventie salvatoare in acest meci, dupa ce Geiger marcase pentru 14-12.

22'

13 - 12

Cehia se apropie din nou la un gol diferenta intr-o repriza in care Ungureanu n-a reusit pana acum nicio interventie.

20'

Timeout

Antrenorul ceh solicita timp de odihna.

19'

13 - 10

Laslo de la CSM Slatina inscrie primul sau gol la acest Campionat European. O jucatoare a viitorului.

18'

Galben primit de Szucs pentru aparare agresiva.

17'

12 - 9

Inca un gol spectaculos marcat de Neagu, jucatoare care ajunge la cota 4 din 6 aruncari.

15'

11 - 8

Laslo ii aseaza mingea lui Geiger si aceasta gaseste un vinclu de senzatie.

14'

10 - 8

Primul gol pentru Manea si reusim sa scapam de presiunea cehoaicelor pentru moment.

13'

Se fluiera un fault un atac la faza noastra ofensiva. Avem sansa cu o aruncare pe langa poarta.

12'

9 - 7

Neagu marcheaza cu pretul unei lovituri. Jucatoarea noastra primeste ingrijiri la podea in semicercul advers.

12'

Neagu e impinsa pe aruncare si trimite pe langa poarta.

10'

Arunca Neagu de la 10 metri si este blocata. Primul atac in care avem dificultati in a ameninta poarta.

8'

7 - 5

Pintea ajunge la 3 goluri din tot atatea aruncari. Marcam imediat si prin Zamfirescu.

7'

6 - 4

Neagu inscrie de la 7 metri cu o aruncare in vinclu.

7'

Pintea obtine aruncarea de la 7 metri din pasa lui Neagu.

6'

5 - 4

Pierdem usor mingea in atac si apoi primim gol pe contraatac. De la 4-1 si 5-2 Cehia vine la un gol.

6'

5 - 2

Zamfirescu arunca de la sold si inscrie cu sansa spre nemultumirea portaritei adverse.

5'

4 - 1

Neagu paseaza ideal cu pivotul si Pintea isi trece in cont al doilea gol consecutiv cu o pirueta spectaculoasa.

4'

3 - 1

Marcam cu pivotul Pintea si le fortam pe cehoaice sa greseasca la nivelul paselor.

3'

Hrbkova arunca peste poarta si Romania revine in ofensiva la 2-1 pe tabela.

2'

Cehia egaleaza prin Ruckova, dar revenim rapid la conducere prin extrema Chiper.

1'

1 - 0

Neagu deschide scorul in secunda 26 cu o aruncare de pe picioare.

1'

A inceput meciul.

16:07

In aceasta pagina vor aparea informatii in timp real, despre meci, de la ora 17:15.

15:16

Calcule: Norvegia si Danemarca sunt favorite la calificarea in semifinale, in Grupa Principala II, fiecare ajungand in grupa principala cu 4 puncte. Romania trebuie sa bata Ungaria, Cehia si Danemarca in aceeasi grupa, pentru a se califica in semifinale. Tricolorele au castigat cu Ungaria, echipa calificata in extremis, pentru ca apoi sa dea piept si cu revelatia Cehia, echipa ajunsa ca si noi cu 2 puncte, iar pe 14 decembrie cu Danemarca,