24
19
CSM Bucuresti

Dramatic! CSM Bucuresti rateaza calificarea in Final4

CSKA Moscova si CSM Bucuresti s-au infruntat in returul sferturilor de finala din Champions League pentru un loc in Final4, dupa ce in tur vicecampioana Romaniei se impusese, cu 32-27.

Final de partida cu o aruncare de la 9 metri in zidul formatiei din Rusia. Din pacate, CSM Bucuresti rateaza calificarea in Final4 la golaveraj. Au contat cele 27 de goluri marcate de CSKA Moscova la Bucuresti unde, ne amintim cu amaraciune, CSM Bucuresti a condus la un moment dat chiar si cu 9 goluri avantaj.

CSM Bucuresti a avut trei goluri avantaj si in prima repriza a meciului de la Moscova, dar ratarile din pozitii favorabile si interventiile lui Masson de Souza au facut pana la urma diferenta.

Am avut ultimul atac, dar n-am reusit sa marcam. Am dus jocul pana in pasiv si am sfarsit cu o aruncare de la 9 metri in zidul advers.

59 - Cu un minut si patru secunde pe atacul nostru jocul e oprit cu timeout. CSKA are cinci goluri si trebuie sa marcam obligatoriu.

58 - Neagu inscrie si ne aduce in cartile calificarii (23-19). Sunt patru goluri pentru CSKA. Un minut si jumatate pana la final.

57 - CSM revine la cinci goluri, dar nu e suficient pentru calificare. Avem nevoie sa pierdem la cel mult patru goluri.

55 - Un arbitraj la limita, sa nu spunem mai mult. Neagu e tamponata pe bratul de aruncare si nu se fluiera fault, spre exemplu.

52 - Neagu arunca pe langa poarta.

51 - Aruncare de la 7 metri transformata de gazde pentru 20-14. Un scor care o elimina pe CSM.

45 - Neagu ia o faza pe cont propriu si marcheaza (18-14).

44 - Masson de Souza, brazilianca de 42 de ani din poarta celor de la CSKA, face minuni!

42 - Cinci goluri avantaj pentru CSKA Moscova (18-13). De acum CSM trebuie sa joace cu adevarat, daca vrea sa ajunga in Final4.

38 - Panica, panica la CSM dupa ce moscovitele ajung la 16-12. Adrian Vasile solicita timeout.

35 - Reducem din diferenta prin Pintea.

33 - Neagu arunca peste poarta si CSKA are trei goluri in fata (14-11). Un inceput slab de repriza pentru CSM.

Pauza - CSKA Moscova are un gol avantaj dupa primele 30 de minute (12-11).

29 - Eliminare de 2 minute incasata de Omoregie.

27 - Ristovksa ajunge la 4 goluri si CSKA se desprinde la 12-10.

24 - Patru goluri la rand marcate de CSKA (10-9).

21 - Grubisic apara la Ristovska. Faza de unu contra unu. O interventie de moral.

20 - Trei goluri avans pentru CSM (6-9). Neagu a inscris cu o aruncare in forta de la 9 metri.

16 - CSM revine la conducere prin Omoregie.

15 - La jumatatea reprizei scorul e in echilibru (5-5).

9 - Neagu inscrie din 7 metri. CSM revine la conducere.

7 - Egalam (2-2) prin Moisa de pe extrema dreapta.

6 - Neagu arunca pe langa poarta.

5 - Egaleaza CSKA prin Ristovska din 7 metri. Cu aceasta ne vom intalni in barajul de calificare la Campionatul Mondial din Spania.

4 - Primul gol al meciului e marcat de Omoregie.

17:03 A inceput meciul de la Moscova cu CSKA in atac.

CSM Bucuresti a ajuns la Moscova la adapostul celor cinci goluri diferenta din tur.

Echipa moscovita pregatita de la jumatatea lunii martie de Olga Akopian a revenit si in optimi dupa ce pierduse mansa tur la cinci goluri diferenta cu RK Krim Mercator.

Pe teren propriu, la retur, CSKA Moscova s-a impus, cu 27-21, obtinand calificarea in sferturi.

Cristina Neagu are si o disputa personala de la distanta cu Ana Gros (Brest) pentru titlul de cea mai buna marcatoare din Champions League.

Neagu are 106 reusite, cu opt mai putine decat jucatoarea din Slovenia.

Nicio jucatoare de la CSKA Moscova nu se afla in primele zece marcatoare din Champions League.

Ekaterina Ilina (65 goluri) este cea mai buna marcatoare a foramtiei din capitala Rusiei.