Handbal

Gyor, prima finalista a Ligii Campionilor

Sursă foto: twitter.com

Echipa maghiara Gyor a invins fara drept de apel pe Buducnost Podgorica, formatie pentru care a jucat si Cristina Neagu, in prima semifinala a Ligii Campionilor si s-a calificat in finala mare a competitiei.

Gyor, vicecampioana sezonului precedent, s-a impus, cu 26-20, dupa un meci pe care l-a controlat de la inceput si pana la sfarsit.

Cu 7 goluri marcate, Cristina Neagu a fost golgetera lui Buducnost, dar chiar si asa viitoarea jucatoare de la CSM Bucuresti nu si-a putut indeplini visul de a mai castiga o data Liga Campionilor cu echipa din Muntenegru.

Anita Gorbicz, cu 9 goluri, a fost cea mai buna marcatoare de la Gyor.

Echipa maghiara a condus in permanenta si la pauza avea deja trei goluri avans, 12-9.

In partea secunda Buducnost a inscris primul gol dupa noua minute de ineficienta totala in ofensiva.

Meciul Gyor - Buducnost a fost arbitrat de doua romance, Cristina Nastase si Simona Raluca Stancu. Acestea au eliminat-o definitiv in repriza secunda pe maghiara Tomori de la Gyor dupa a treia eliminare de 2 minute.