Handbal

Dunarea Braila obtine un punct in deplasarea de la Krasnodar

Reprezentanta Romaniei in EHF European League a terminat la egalitate, scor 25-25, cu formatia rusa Kuban Krasnodar, in a doua etapa din Grupa D.

Dunarea Braila a dominat prima repriza si a intrat in avataj de doua goluri la pauza (15-13), dupa ce a condus chiar si patru goluri pe tabela (6-2).

Kuban a condus in premiera, cu 17-16, in minutul 36, dupa golul marcat de Smirnova.

In minutul 49 Dunarea Braila conducea, cu 24-20, pentru a incasa apoi cinci goluri la rand, astfel ca in minutul 58 gazdele aveau un gol in fata.

Cu 28 de secunde inaintea finalului partidei Jovana Sazdovska marca golul egalizator pentru Dunarea Braila (25-25) dintr-o aruncare de pe extrema stanga.

Marina Dmitrovic si Maria Kanaval, fiecare cu cate 7 goluri, au fost cele mai bune marcatoare de la Dunarea Braila.

De la Kuban Krasnodar s-a remarcat Diana Golub, cu 9 reusite.

Formatia rusa a ratat trei aruncari de la 7 metri, in timp ce Dunarea Braila a avut o singura sansa din faza fixa irosita.

Dunarea Braila ramane pe primul loc, cu 3 puncte, dupa ce in prima etapa a invins pe Fleury din Franta, pe teren propriu.