Handbal

Dunarea Braila castiga in fata puternicei Viborg

Echipa Dunarea Braila s-a impus, sambata, in prima mansa a turului trei preliminar al EHF European League, scor 26-24, dupa ce la pauza avantajul fusese de un singur gol.

Fosta campioana a Europei a inceput mai bine meciul, conducand cu 4-2, 5-3 si 6-4.

A urmat o serie pozitiva de cinci goluri la rand pentru Dunarea Braila, formatie care a preluat conducerea, scor 9-6.

Finalul primei reprizei a fost unul echilibrat (10-10 si 11-11), inainte ca formatia pregatita de Neven Hrupec sa puncteze decisiv pentru un avantaj minim.

In partea secunda brailencele s-au desprins la 16-13, dar Viborg a revenit si a egalat scorul dupa o secventa de trei goluri la rand.

Formatia daneza chiar a luat conducerea (21-23), insa finalul de meci a apartinut celor de la Dunarea Braila, acestea reusind o revenire spectaculoasa.

Aneta Udristoiu, cu 9 goluri, a fost cea mai buna marcatoare a gazdelor.

De la Viborg, echipa antrenata de Jakub Vestergaard, s-a remarcat Line Haugsted (7 goluri).

Returul e programat, duminica, de asemenea la Braila.