Handbal

Doua jucatoare de la CSM Bucuresti scriu istorie pentru Suedia la Mondial

Sursă foto: twitter.com/ihf_info

Suedia s-a calificat pentru prima data in istorie intr-o semifinala de Campionat Mondial dupa ce a invins Danemarca, in pofida calculelor hartiei, cu 26-23.

Isabelle Gullden, liderul campioanei Romaniei - CSM Bucuresti, a fost cea mai buna marcatoare a Suediei in sfertul cu Danemarca, cu 5 goluri din 11 aruncari.

Nathalie Hagman, si ea echipiera la CSM Bucuresti, a secondat-o pe Gullden, cu 4 goluri din 7 aruncari.

Condusa in debutul meciului, cu 5-2, Suedia a revenit spre finalul primei reprize si a preluat in premiera conducerea, 10-9, pentru ca la pauza suedezele sa intre cu doua goluri avantaj pe tabela.

In partea secunda Suedia s-a desprins la sase goluri diferenta (21-15), inainte ca Danemarca sa incerce o revenire spectaculoasa.

Cu cinci minute inaintea finalului danezele au revenit la 23-21 dupa trei goluri la rand, dar Suedia a reusit sa gestioneze avantajul si sa incheie invingatoare.