Handbal

Cum explica Tomas Ryde infrangerea cu Muntenegru de la avantaj de patru goluri pentru Romania

Tricolorele au condus Muntenegru, cu 21-17, la jumatatea reprizei secunde, dar in final au suspinat dupa o infrangere la un gol diferenta, scor 27-26!

Antrenorul Tomas Ryde a vorbit dupa meci despre jocul Romaniei, fara a aminti de momentul din minutul 46 cand a scos portarul la 21-20 in favoarea noastra pentru a forta un gol in superioritate numerica.

”Am facut un meci bun si incepem sa aratam din ce in ce mai bine. Toata lumea a aratat spirit de lupta astazi. A fost un joc foarte frumos pentru spectatorii neutri.

”Sigur, nu pot fi multumit cu rezultatul, dar sunt satisfacut de ce au facut jucatoarele mele. Nu avem inca o structura de echipa care sa fie capabila sa joace la fel de bine atat in superioritate numerica cat si in inferioritate numerica”, a declarat Ryde la conferinta de presa dupa 26-27 cu Muntenegru.

Romania va juca finala pentru locul trei, vineri, de la ora 12:00, impotriva Ungariei.

Eventuala calificare in grupele principale va gasi Romania cu zero puncte in cont, echipa noastra pierzand cu Spania si Muntenegru, celelalte doua echipe deja calificate.