Handbal

CSM Bucuresti, victorie pe final de meci cu Midtjylland

Sursă foto: twitter.com/ehfcl

Campioana Romaniei a suferit 45 de minute in disputa cu Midtjylland, ultima de pe teren propriu in actuala editie a grupelor Ligii Campionilor, dar a dominat categoric finalul meciului si a obtinut o victorie fara emotii la cinci goluri diferenta (29-24).

Midtjylland a condus cea mai mare parte a primei reprize chiar si la trei goluri diferenta la un moment dat, insa CSM-ul a intors rezultatul si a intrat in avantaj minim la cabine, scor 13-12, dupa o aruncare din poarta in poarta.

Echipa bucuresteana a ratat mult in prima parte, insa debutul partii secunde le-a gasit pe jucatoarele pregatite de Helle Thomsen in ofensiva si CSM-ul se distanta in premiera la 15-12.

Midtjylland a tinut aproape si momentul hotarator al partidei s-a consumat in minutul 49, cand Hansen a scapat singura cu Ungureanu la capatul unui contraatac si portarita noastra a blocat in extremis la scorul de 20-19.

Din acel moment CSM Bucuresti a pus stapanire totala pe joc si s-a distantat decisiv pana la sase goluri diferenta.

Manea a intrat bine pe final cu doua goluri la rand, la fel si extrema Curea.

Neagu si Kurtovic au fost cele mai bune marcatoare de la CSM Bucuresti, cu 6 goluri fiecare.

Tot atatea reusite a avut si Kristiansen de la oaspete.

Duminica viitoare CSM Bucuresti joaca in deplasare cu Rostov intr-un meci direct pentru locul doi in clasament