Handbal

CSM Bucuresti rateaza pentru un gol prezenta in Final Four. Sunt patru ani secetosi in Europa pentru echipa Capitalei

Tigroaicele de la CSM Bucuresti rateaza si in acest sezon prezenta intre primele patru echipe ale continentului.

Dupa 25-26 pe teren propriu cu Esbjerg, CSM Bucuresti a terminat la egalitate returul din Danemarca, scor 27-27.

Echipa pregatita de Adrian Vasile a condus la pauza, cu 14-12, dar in partea secunda a fost depasita de o adversara mai puternica si care a avut ceva mai multa sansa.

De un gol mai avea nevoie CSM Bucuresti in final pentru a prinde Final Four-ul la golurile marcate in deplasare.

Astfel, in Final Four-ul gazduit de Budapesta se vor duela Gyori ETO (Ungaria), Esbjerg (Danemarca), Metz (Franta) si Vipers Kristiansand (Norvegia).

Semifinalele vor avea loc pe 4 iunie, iar cele doua finale o zi mai tarziu.

CSM Bucuresti a castigat Liga Campionilor la chiar prima participare, in 2016, dupa care in urmatorii doi ani a incheiat pe locul al treilea.

In ultimii patru ani CSM Bucuresti n-a mai ajuns in Final Four, cu mentiunea ca in sezonul 2020 competitia a fost suspendata de EHF inaintea sferturilor din cauza pandemiei de covid.

CSM era eliminata de Metz in 2019 si de CSKA Moscova in 2021, de fiecare data in fata sferturilor de finala.