Handbal

CSM Bucuresti invinsa de Esbjerg pe teren propriu in sferturile Champions League

Infrangere la un gol diferenta pentru CSM Bucuresti, scor 25-26, in prima mansa a dublei cu Team Esbjerg, in sferturile de finala din Champions League.

Echipa daneza a intrat la pauza cu trei goluri avantaj (12-9), dupa o prima repriza dominata autoritar. Au fost la un moment dat chiar si patru goluri diferenta in Polivalenta bucuresteana.

CSM Bucuresti a echilibrat disputa in actul secund, iar pe final de meci a trecut in premiera la conducere, scor 25-24.

Un avantaj de care formatia pregatita de Adrian Vasile n-a reusit sa profite, iar Esbjerg a plecat pana la urma invingatoare.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare pentru CSM Bucuresti (9 goluri). De la oaspete s-a remarcat Breistol (7 goluri).

Returul este programat pe 8 mai in Danemarca.

Echipa castigatoare din aceasta dubla merge in Final Four-ul care se va disputa la Budapesta.

Un Final Four unde este deja calificata Metz din Franta, dupa eliminarea celor de la Rostov Don din competitie ca urmare a invadarii Ucrainei de catre fortele militare ale Rusiei.